Adršpašsko-teplické skály na Broumovsku jsou unikátem

26. březen 2011  MediaShow.cz Pešout  Česko  5649 zobrazení  418 slov

Adršpašsko-teplické skály jsou malebným koutem při hranici s Polskem na severovýchodě Česka. Turistická oblast je součástí CHKO Broumovsko.

Adršpašsko-teplické skály na Broumovsku jsou unikátemAdršpašsko-teplické skály na Broumovsku jsou unikátem

Adršpašsko-teplické skály patří do Chráněné krajiné oblasti Broumovsko. Ta se nachází na území Broumovské vrchoviny, která je členitou a malebnou krajinou hor a údolí, skal a roklí, mozaikou lesů a luk, pastvin a polí.

Reklama

CHKO Broumovsko se skládá ze dvou geomorfologicky a klimaticky odlišných celků: Polické vrchoviny a Broumovské kotliny. Odděluje je hřeben Broumovských stěn. Přírodní jedinečností je tu skalní reliéf s typickými tvary, jako jsou skalní města, stolové hory a kuesty. V regionu jsou města Broumov, Teplice nad Metují, Police nad Metují, Meziměstí.

Nejcennějšími částmi CHKO je šest maloplošných chráněných území, představujících biocentra málo pozměněné přírody skalních oblastí: Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály a Broumovské stěny, přírodní rezervace Křížová cesta a Ostaš, přírodní památky Borek a Kočičí skály.

Skalní města

Turisté přijíždějí zejména do rezervace Adršpašsko-teplické skály, čítající 1771 hektarů. Rezervace se rozprostírá v tzv. trojúhelníku mezi obcemi Adršpach, Teplice nad Metují a vrcholem Čáp nad vsí Skály.

V rezervaci se nacházejí skalní města, staré hrady, skály tyčící se vysoko do nebe. Jako kuminakace jsou jsou používány různé lávky a žebříky. Nacházejí se zde romantická místa stvořená nejen k procházkám, tak i k výletům na kole.

Teplické skály jsou známé pro svoji divokost, těžší terén skalních měst, ale také pro svůj ojedinělý a nejrozsáhlejší labyrint podzemních prostor v Evropě nesoucí jméno Poseidon. Jsou to obrovské jeskyně, soutěsky, propasti, podzemní jezera, které dohromady tvoří 27 km dlouhý podzemní systém.

Adršpašské skály jsou atraktivní pro romantické procházky skalními městy a vodopády. Je tu možnost se projíždět na pramici po jezeře v hlubokém nitru skal.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil