Beskydy lákají na hluboké lesy s mnoha turistickými trasami

10. červen 2011  MediaShow.cz Pešout  Česko  3444 zobrazení  762 slov

Beskydy jsou krásné v každém ročním období. Milovník cykloturistiky i lyžování si přijde na své v mnoha turistických střediscích.

Beskydy lákají na hluboké lesy s mnoha turistickými trasamiBeskydy lákají na hluboké lesy s mnoha turistickými trasami

Beskydy jsou pohoří na severovýchodní Moravě v oblasti Valašska, na jihovýchodě českého Slezska, v jižním Polsku, na severním Slovensku v části Oravy.

Reklama

Beskydy jsou většinou zalesněné pohoří s oblými vrcholy, s občasně vystupujícími skalami na povrch. Nejvyšším vrcholem je Babia hora (1725 m) ležící na hranici mezi Polskem a Slovenskem v oblasti Oravských a Žywieckých Beskyd.

Moravskoslezské Beskydy se vypínají nad Frenštátskou brázdou, ohraničeny jsou z jihu brázdou Rožnovskou. Řeka Ostravice člení pohoří na dvě skupiny. Na východě je to masiv Lysé hory, která je nejvyšším vrchem (1 323,5 m n. m.), Travného a Ropice.

Západně od řeky Ostravice se pásmo odolných hornin (Smrk, Kněhyně a Radhošť) zmenšuje a s ním i celá Radhošťská pahorkatina. Od ní je Smrk oddělen hlubokým údolím Čeladenky. Jižně od Rožnovské brázdy pokračuje pohoří skupinou Vsetínské vrchy (Vysoká, Vsacká Tanečnice).

Turistika v Beskydech

Beskydské pohoří od Těšínských Beskyd přes Moravskoslezské Beskydy po Vsetínské vrchy a Javorníky na Valašsku je protkáno kilometry značených stezek. Pro turisty má toto pohoří velké kouzlo.

Největšími turistickými a rekreačními oblastmi jsou Visalaje, Bílý Kříž, Bumbálka, Bílá, Gruň, Pustevny, Radhošť, Rožnov pod Radhoštěm, Bečvy, Kasárna, Kohútka, Ondřejník, Soláň, Portáš.

Během desítek let bylo vybudováno i několik naučných stezek. Jedinečnou stezkou je zejména ta, která vede v Dolní Lomné okrajovými partiemi tzv. pralesa Mionší. Další naučné stezky vedou za přírodními zajímavostmi Beskyd jako například Čertův mlýn, Jahodná, Palkovické hůrky. Zajímavá je i ta, která je pojmenovaná po stopách pohanského boha Radegasta. K novým stezkám patří Prameny řeky Morávky, která vede k prameni jedné nejznámějších beskydských řek, a dále naučná stezka Lysá hora.

Cykloturistika je v Beskydech také hojně rozšířena. Je ale nutné si vybírat typy stezek podle výkonnosti - od lehkých, ideálních i pro rodiny s dětmi, po náročné po lesních cestách a na vrcholky hor.

Beskydami a Pobeskydím vedou také dálkové trasy jako Moravská stezka, Jantarová stezka, Česko-slovenská příhraniční cyklotrasa a Česko-polská příhraniční cyklotrasa. Beskydsko-karpatská magistrála je značená číslem 46 a vede například přes Český Těšín, Raškovice, Ostravici, Pustevny, Rožnov pod Radhoštěm, Vsetín.

Protože Beskydy jsou hory, jsou v zimním období ideální i pro lyžování. V celé oblasti je velký počet lyžařských areálů, jako Velké Karlovice, Karolinka nebo Lysá hora.

Památky v Beskydech

Kromě přírodních krás turista může obdivovat i výtvory člověka. Ze staveb například zámek ve Frýdku-Místku, hrad Starý Jičín, zámek Vsetín, zřícenina hradu Hukvaldy, zřícenina hradu Štramberk, Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm, stavby na Pustevnách, kamennou mohylu Ivančena nebo dřevěné kostely v Gutech.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil