České středohoří je Porta Bohemica s větrnou Milešovkou
1. červen 2011 MediaShow.cz Pešout Česko 4330 zobrazení 390 slovČeské středohoří je unikátní svými kuželovitými kopci z pradávné sopečné činnosti. Pro turisty je lákavé především na pěší a cykloturistické výlety.
České středohoří se rozkládá na severu Čech, na území bývalých okresů Litoměřice, Česká Lípa, Ústí nad Labem, Teplice, Most a Louny. Na 84% území Českého středohoří zaujímá Chráněná krajinná oblast. Nejvyšším vrcholem je Milešovka (837 m n.m.).
Ze směru od Prahy se za Lovosicemi začínají tyčit kuželovité kopce, které jsou nejmohutnějším projevem sopečné činnosti v Česku. Dalším charakteristickým znakem pohoří je hluboké údolí Labe, nazývané též jako Porta Bohemica (Brána Čech). To rozděluje České středohoří na dva Verneřické středohoří na pravém břehu řeky a Milešovské středohoří na levém břehu Labe.
Významné vrcholy Českého středohoří kromě Milešovky jsou Hradišťany (752 m n.m.), Sedlo (726 m n.m.), Kletečná (706 m n.m.) a Lovoš (570 m n.m.).
Dalšími zajímavostmi jsou Loupežnická jeskyně u Velkého Března, což je největší pseudokrasová jeskyně v neovulkanitech v Česku. Na Borečském vrchu a Plešivci jsou ledové jámy. V širším okolí Třebívlic se vyskytuje český granát, ojediněle i diamant.
Jihozápad Českého středohoří patří k nejteplejším a nejsušším místům republiky. Severozápad Českého středohoří kvůli těžbě uhlí nepatří do CHKO a krajina je zde silně negativně ovlivňována těžbou uhlí.
Pomineme-li velká a střední města, pro České středohoří je specifická venkovská sídelní struktura, charakterizovaná hustou sítí malých obcí, osad a drobných sídel. Zároveň v oblasti se nachází památky lidové architektury, prolíná se tu několik regionálních typů lidových staveb (objekty zděné, roubené, hrázděné).
Reklama