Český kras nabízí krásnou členitou krajinu s jeskyněmi

20. březen 2011  MediaShow.cz Pešout  Česko  6457 zobrazení  408 slov

Vděčným cílem turistických výletů ve středních Čechách je oblast Českého krasu jihozápadně od Prahy. Koněpruské jeskyně s opuštěnými lomy dotvářejí navíc romantiku.

Český kras nabízí krásnou členitou krajinu s jeskyněmiČeský kras nabízí krásnou členitou krajinu s jeskyněmi

Chráněná krajinná oblast Český kras byla vyhlášena k ochraně nejcennější části barrandienské pánve. Nachází se mezi Prahou (Radotínem) a jihem Berouna.

Reklama

Jde o území tvořené převážně prvohorními usazeninami (vápenci, břidlicemi) silurského a devonského stáří s četnými krasovými jevy včetně jeskyní patřících k největším v Čechách. Přes svou malou nadmořskou výšku, která se pohybuje od 208 m n. m. (hladina Berounky) do 499 m n. m. (vrch Bacín), se zde vytvořil velmi pestrý členitý reliéf, zejména díky erozní činnosti Berounky a jejích přítoků, jejichž údolí mají mnohdy kaňonovitý ráz.

Největší krasové území v Čechách s nejvýznamnějšími Koněpruskými jeskyněmi leží mezi Berounem a Prahou a jeho osu tvoří tok Berounky. Území je součástí Karlštejnské vrchoviny i Pražské plošiny. Vápencové masivy jsou jádrem staroprvohorní mořské pánve Barrandienu, na jejímž dně vznikla mocná souvrství vápenců.

V regionu se nacházejí tato města obce: Beroun, Bykoš, Černošice, Dobřichovice, Hlásná Třebaň, Choteč, Chrustenice, Karlík, Karlštejn, Koněprusy, Králův Dvůr, Lety, Libomyšl, Liteň, Loděnice, Lochkov, Mezouň, Mořina, Osov, Ořech, Podbrdy, Radotín, Skřipel, Skuhrov, Slivenec, Srbsko, Suchomasty, Svatý Jan, Svinaře, Tetín, Třebotov, Velká Chuchle, Vonoklasy, Všenory, Vysoký Újezd, Všeradice, Zdice, Zadní Třebaň

Navštívit můžete tyto památky: Muzeum Českého krasu, Hrad Karlštejn, Solvayovy lomy, Chrustenická šachta, Tetín, Lomy Amerika, Svatý Jan pod Skalou


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x