Co s sebou na lyžařskou dovolenou?

27. září 2012  Roman Beneš  Česko  4003 zobrazení  777 slov

PR. Chystáte se v zimě na hory na lyže? Možná se vám bude hodit pár tipů na vhodné vybavení.

Co s sebou na lyžařskou dovolenou?Co s sebou na lyžařskou dovolenou?

Chystáte se v zimě na hory na lyže? Možná se vám bude hodit pár tipů na vhodné vybavení, které vám zpříjemní vaší dovolenou!

Termoprádlo

Pokud jste ještě výhody, které přináší termoprádlo, nebo také funkční prádlo, nevyzkoušeli a stále zůstáváte u bavlny, určitě to během nejbližšího výletu na hory napravte! Jak termoprádlo funguje? Díky zvláštnímu tvaru vláken odvádí vlhkost a pot od pokožky do vnějšího prostředí a udržuje tak tělo v suchu a v teple.

Jistě znáte ten pocit, kdy se při lyžování zastavíte u bufetu na grog nebo tatranku, přestanete se hýbat a mokré bavlněné tričko se vám přilepí na kůži. Pak zafouká vítr a vás roztřese zima, že vám ani ten grog nepomůže. Tak tohle se vám nestane, pokud budete mít na sobě kvalitní funkční prádlo.

Na zimu se vám bude hodit termotriko s dlouhým rukávem a funkční spodky, na lyžování nejlépe tříčtvrteční. Zvolit můžete termoprádlo vyrobené z vlny (Merino), umělých funkčních materiálů, nebo z úpletu kombinujícího obojí.

Lyže

Ať už jde o sjezdové lyže nebo běžky, tak vám moderní výbava vylepší sportovní zážitek a ušetří síly. U sjezdových lyží je již dnes standardem carvingové krojení. Tyto lyže na rozdíl od svých „rovných“ předchůdkyň točí skoro samy a jsou snadno ovladatelné i pro začátečníka.

Lyže se dnes vyrábějí v různých šířkách, tak, aby vás dobře svezly v každém terénu, tedy jak na ranní vyžehlené sjezdovce, tak v odpoledním rozbitém sněhu, popřípadě i v prašanu mimo sjezdovku. Stačí si jen vybrat dle oblíbených horských destinací, kde trávíte nejvíce času.

To samé se týká i běžek – opět si stačí vybrat, jestli chcete běžky na klasický způsob, populární bruslení, nebo širší běžky do volného terénu mimo stopu – tzv. backcountry. Dnešní běžky mají moderní lehkou konstrukci a kvalitní skluznici. Dávno jsou pryč doby, kdy běžky měly skluznici dřevěnou, která se obtížně ošetřovala a měla malý skluz.

Lyžařské helmy

I když si na hory jedete především odpočinout a se sportem nechcete jít na hranu rizika, ale spíš si chcete lyžování pohodově užít, určitě nepodceňujte bezpečnost. Pokud se vydáte na sjezdovku, nikdy by vám neměla chybět lyžařská helma.

I když sami jezdíte opatrně, nikdy nevíte, s kým se na sjezdovce potkáte. Často jezdí hodně rychle právě ti, kteří své lyže příliš neovládají. A pokud dojde k vážnému úrazu hlavy, už vám nebude nic platné, že to vůbec nebyla vaše chyba.

Lyžařské helmy by vždy měly mít odpovídající certifikaci, která je vyznačena přímo na helmě. Dále si všímejte hmotnosti helmy, systému odvětrání a upínání. Nejdůležitější je, aby vám helma dobře a těsně seděla na hlavě a nikde netlačila. Při výběru se vyplatí vyzkoušet tvar helem více výrobců. K nákupu si s sebou vezměte i své lyžařské brýle. Brýle musí do helmy dobře padnout, kolem jejich rámečku a lemem helmy by neměl být volný prostor.

Věříme, že si s našimi tipy dovolenou na horách mnohem lépe užijete, pořádně si zalyžujete a grog si vychutnáte v teple a pohodlí!Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x