Hrubý Jeseník má vysokohorská sedla s velkým počtem tisícovek

7. červen 2011  MediaShow.cz Pešout  Česko  2820 zobrazení  717 slov

Hrubý Jeseník je atraktivní pohoří s vynikajícími podmínkami pro lyžování. V letné sezoně lze provozovat pěší výlety a cykloturistiku za poznáním.

Hrubý Jeseník má vysokohorská sedla s velkým počtem tisícovekHrubý Jeseník má vysokohorská sedla s velkým počtem tisícovek

Hrubý Jeseník je pohoří na severní Moravě, rozprostírající ve dvou krajích - Olomoucký a Moravskoslezský. Nejvyšší horou je Praděd (1 491 m n. m.), který je pátým nejvyšším vrcholem Česka. V této části Jeseníků (ještě je pohoří Nízký Jeseník) byla už v roce 1969 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Jeseníky.

Reklama

Hrubý Jeseník je pohořím s druhým nejvyšším počtem tisícovek, a to po Šumavě. Zároveň je druhým nejvyšším pohořím po Krkonoších.

Nejvyššími vrcholy jsou: Praděd (nejvyšší hora Moravy i Slezska), Vysoká hole (1 465 m n.m.), Petrovy kameny (1 446 m n.m.), Keprník (1 423 m n.m.), Velký Máj (1 386 m n.m.).

Významná sedla jsou: Rejvíz (760 m n.m) odděluje Hrubý Jeseník od jeho předhůří na severu, Ramzovské sedlo (759 m n.m.) odděluje Hrubý Jeseník od Rychlebských hor, Červenohorské sedlo (1 013 m n.m.) odděluje keprnickou a pradědskou část Hrubého Jeseníku, sedlo Vidly (930 m n.m.) odděluje pradědskou a orlickou část Hrubého Jeseníku, sedlo Hvězda (852 m n.m.) je u Karlovy Studánky, sedlo Skřítek (874 m n.m.) odděluje Hrubý Jeseník od Hraběšické vrchoviny.

Hrubý Jeseník má i kotliny, jako je Malá kotlina ve východním svahu Velkého Máje, Sněžná kotlina je ve východním svahu Červené hory a Velká Kotlina je ve východním svahu Vysoké hole.

Turistika v Jeseníkách

Turisté jezdí do Jeseníků jak na jaře, tak v létě a samozřejmě v zimě. Nachází se zde několik lyžařských lokalit jako Červenohorské sedlo nebo Praděd, které jsou pro tradičně nejbohatší sněhovou nadílku v Česku navštěvovány nejdéle v roce.

Hrubý Jesník má poměrně velké množství lyžařských středisek, která jsou zajímavá pro turisty i v letné sezoně. Jsou jimi: Praděd - Ovčárna, Dolní Moravice, Kouty nad Desnou, Ramzová, Červenohorské sedlo, Malá Morávka, Kazmarka - Karlov, Kopřivná, Karlov, Ostružná, Petříkov, Klepáčov, Filipovice, Lipová Lázně, Staré Město, Zlaté Hory, Přemyslov, Suchá Rudná, Hraběšice či Stará Ves.

Jarní a letní turistika je vhodná pro pěší a cykloturistické výlety. Pro tento účel byly vybudovány atraktivní naučné stezky a značené cyklostezky.

Naučné stezky jsou: Velká Kotlina, Bílá Opava, Keprník - Šerák, rejvíz Mechové jezírko, Pasák, mineralogická stezka Sobotín, lesní ekostezka Švagrov, naučná stezka Světem horských luk, okolím Pradědu, Latzelova stezka krasem Rychlebských hor.

Zajímavá místa na výlety: televizní vysílač na Pradědu, vodní nádrž Dlouhé stráně, vodopády na Borovém potoce, Vřesová studánka či nepravý skalní útvar Kamenné oko.

V Jeseníkách je i hodně rozhleden a věží. Nechybí zámky a hrady jako Velké Losiny, Loučná nad Desnou, Bruntál nebo Sovinec.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil