Jak vybrat snowboard? Tady je 5 skvělých tipů

28. prosinec 2013  MediaShow.cz Pešout  Česko  2625 zobrazení  962 slov

Lyže, nebo snowboard? Vyznavači free stylu pravděpodobně zvolí druhou variantu. Pokud chcete patřit mezi snowboardisty a nevíte jak na to, poradíme v pěti krocích s výběrem prvního snowboardu.

Zimní sporty jsou nyní IN. Foto: archiv Intersport.czZimní sporty jsou nyní IN. Foto: archiv Intersport.cz

Nejprve je nutné si uvědomit, jak chcete na snowboardu jezdit. Protože současný  snowboarding má řadu jízdních stylů, jako je například freestyle nebo freeride.

Reklama

Podle toho se vybírá druh prkna.

Freestyle, nebo freeride?

Freestyle je jízda obohacená zábavnými prvky, například skoky, triky či jízdou pozadu. To freeride lze přeložit jako volnou jízdu, kdy snowboardista zajíždí do nerovného terénu, prašanu nebo hlubokého sněhu.

Freeride i freestyle vyžadují speciálně navržená prkna, která dodají vybranému druhu jízdy ten pravý šmrnc. „Pro začátečníky jsou ideálním prvním prknem takzvané allround snowboardy. Tyto univerzální snowboardy kombinují vlastnosti různých druhů snowboardů a jsou vhodné do všech terénů,“ radí Milan Kubaczk z Blackcomb.cz.

Jakmile si na svém prvním univerzálním snowboardu osvojíte jízdní techniky a najdete si svůj oblíbený styl, není nic lehčího než si později pořídit freeride nebo freestyle snowboard.

Výška a váha jsou velmi důležité

Před nákupem snowboardu je dobré znát svou váhu a výšku. Délka snowboardu se totiž určuje podle výšky snowboardisty. Optimální délka prkna je zhruba o 20 cm menší než výška postavy jezdce. Pokud tedy u snowboardu stojíte, neměl by vám sahat níž než k bradě.

Správnou délku prkna ovlivňuje i vaše váha. Pokud máte vyšší váhu, než je pro vaši výšku obvyklé, je vhodné kupovat o něco delší snowboard než podle klasického dvaceticentimetrového pravidla. Pokud jste naopak velmi hubení, volte snowboard až o 30 cm kratší než je vaše výška.

Začátečníci ocení měkké prkno

Důležitým parametrem při výběru snowboardu je tuhost (flexe nebo také tvrdost). Tvrdost je ve formě čísla uvedená u všech snowboardů. Toto značení se bohužel u každého výrobce liší. Tvrdost je tedy dobré u prken porovnat přímo při nákupu. Stačí před sebe snowboard postavit, chytit jej za špici a druhou rukou vyzkoušet míru flexe ve středu prkna.

„Pro začátečníky jsou vhodná měkká prkna. Lépe se ovládají a snáze se s nimi jde do oblouku. Protože jsou měkká prkna vhodná i pro freestyle, můžou na nich začátečníci bez obav zkoušet i svoje první snowboardové triky,“ vysvětluje Milan Kubaczka.

Tvrdší snowboardy jsou vhodnější pro agresivnější, rychlejší jízdu, protože velmi dobře drží hranu. Tvrdost snowboardu ovlivňuje vnitřní stavba prkna. Snowboardy s celodřevěným jádrem jsou tvrdší, naopak kombinované jádro (půl dřevo, půl kompozit) jsou měkčí. Roli hraje i typ laminace prkna – čím více je prkno laminované, tím je tužší.

Letem světem konstrukcí snowboardu

Před vstupem do obchodu byste určitě měli znát základní konstrukční vlastnosti a materiály snowboardů. Jednou z konstrukčních vlastností prken je vykrojení (sidecut). Vykrojení je

v podstatě rozdíl mezi nejširšími místy snowboardu (špička a pata) a jeho nejužším místem (střed). Čím větší je vykrojení snowboardu, tím menší oblouk budete moci při jízdě řezat. Dalším parametrem je prohnutí snowboardu. V dnešní době se vyrábí prkna s prohnutím typu camber a rocker. Camber poznáte tak, že když položíte prkno na zem, jeho střed by vždy měl být ve výšce a neměl by se dotýkat země. Velké prohnutí je typické pro tvrdší prkna. Rocker poznáte tak, že když položíte prkno na zem, jeho střed se dotýká země a špička i pata jsou ve vzduchu.

Základem každého prkna je jeho jádro. Ty nejkvalitnější snowboardy mají jádro dřevěné, kvalitní jízdu za rozumnou cenu poskytnou i prkna s kombinovaným jádrem (polovina dřevo, polovina kompozit). „V obchodech lze také narazit na levné snowboardy s jádrem z PU pěny, jejich životnost a kvalita však odpovídají nízké ceně,“ dodává Kubaczka.

Nedílnou součástí snowboardu je také jeho skluznice. Pro začátečníky jsou vhodné takzvané extruded skluznice, profesionálové pak ocení takzvané sintered skluznice. Profesionální skluznice lépe absorbují vosk a jsou tedy rychlejší, jejich údržba je však náročnější.

Tip pro začínající snowboardisty a snowboarďačky

Chcete-li být při výběru prvního snowboardu opravdu pečliví, vždy volte mezi dámskou a pánskou variantou prken. Dámské snowboardy jsou uzpůsobené ženskému těžišti i stylu jízdy, a proto jsou užší a měkčí. Pánské snowboardy jsou naopak širší a o něco tužší.

Pokud zvolíte univerzální snowboardy, dejte si pozor na jejich šířku. Ta musí odpovídat velikosti bot, tak, aby špičky bot extrémně nepřesahovaly přes prkno. Boty (pata i špička) mají totiž přesahovat prkno jen mírně. Pokud je přesah extrémní, nejezdilo by se vám na prkně dobře.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil