Jarní České Švýcarsko láká k procházkám

12. březen 2011  MediaShow.cz Pešout  Česko  3597 zobrazení  443 slov

Národní park České Švýcarsko je jeden ze čtyř národních parků České republiky. Nabízí krásné scenérie pískovcových skal a je vhodné pro turistiku.

Jarní České Švýcarsko láká k procházkámJarní České Švýcarsko láká k procházkám

České Švýcarsko se nalézá v okrese Děčín mezi obcemi Hřensko a Chřibská. Zaujímá oblast při státní hranici se Německem, která ho odděluje od NP Saské Švýcarsko. Geologicky náleží do Děčínské vrchoviny.

Reklama

Hlavním předmětem ochrany jsou unikátní skalní města a na ně vázaní živočichové a rostliny. Oblast je známa především svými skalními útvary — věžemi, branami, stěnami, které vystupují nad souvislé lesy. Význačné jsou též soutěsky Kamenice a Křinice.

Název České Švýcarsko vznikl odvozením od názvu Saské Švýcarsko, používaném pro německou část Labských pískovců od 18. století. O tento romantický název se zasloužili hlavně švýcarští malíři Adrian Zingg a Anton Graff. Ti působili na Akademii v Drážďanech a malovali krajinu podél Labe, která jim připomínala jejich domovinu. Trempy starší generace bylo toto území nazýváno Zadní země.

V Českém Švýcarsku nenajdeme množství hor, které by se tyčily nad krajinou. Výjimkou je stolová hora Děčínský Sněžník (mimo národní park, 723 m) a čedičový kužel Růžovského vrchu (619 m). Typická jsou skalní města a strmé útesy, rozdělené hlubokými roklemi.

Unikátní je hluboce zaříznutý skalnatý kaňon Labe. Většina území je souvisle pokryta hlubokými lesy, které si na nedostupných místech uchovaly původní pralesovitý charakter.

V národním parku se nachází řada známých i méně známých přírodních památek a rezervací: Národní přírodní památka Pravčická brána, Národní přírodní rezervace Růžák, bývalá přírodní rezervace Ponova louka, bývalá přírodní rezervace Babylon, Přírodní památka Nad Dolským mlýnem, Chráněná území v bezprostřední blízkosti národního parku, Přírodní rezervace Pavlino údolí, Přírodní památka Meandry Chřibské Kamenice.

Další zajímavá místa: Okolí řeky Kamenice — Ferdinandova, Divoká a Tichá soutěska, Hrad Šaunštejn poblíž Vysoké Lípy, Mariina skála u Jetřichovic, Vilemínina stěna u Jetřichovic, Rudolfův kámen — vyhlídka u Jetřichovic, Skalní hrad Falkenštejn, Vyhlídka Belvedér u Labské stráně, Malá Pravčická brána, Na Tokáni


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil