Karlovarský kraj je jedinečný lázeňstvím i horskou krajinou

29. duben 2012  MediaShow.cz Pešout  Česko  2904 zobrazení  493 slov

Karlovarský kraj je nejzápadnějším regionem Česka. Turisticky je atraktivní zejména lázeňstvím a díky Krušným horám je vyhledávané i běžkaři a lyžaři.

Karlovarský kraj je jedinečný lázeňstvím i horskou krajinouKarlovarský kraj je jedinečný lázeňstvím i horskou krajinou

Karlovarský kraj leží na nejzazším západě Čech a je tak zároveň i nejzápadnějším krajem České republiky. Velikostí, počtem obcí i obyvatel patří mezi malé kraje.

Reklama

Rozloha činí 3 314 km2, což zabírá 4,25 % území Česka. Z plochy kraje je 43,1 % pokryto lesy. Na Karlovarsku žije 310 245 lidí, hustota zalidnění je 93,62 obyvatel/km2. Nejvyšším bodem je Klínovec (1 244 m n. m.).

Na sever od Ohře se táhnou Smrčiny a Krušné hory, které tvoří přírodní hranici s Německem. Jižně od Ohře, na bavorské hranici, leží Český les a směrem do vnitrozemí Slavkovský les a Doupovské hory. Jih území zaujímá Tepelská vrchovina.

Ohře je nejvýznamnější řekou Karlovarského kraje a celé území také spadá do jejího povodí. Dalšími významnými řekami jsou Rolava, Bystřice, Svatava a Teplá. Ta je nejznámější, neboť vtéká do Ohře v Karlových Varech, a která protéká údolím, kde vyvěrá většina horkých pramenů.

Lázeňství

Karlovarský kraj je především proslulý svým lázeňstvím. Na území kraje se nachází nejen nejznámější lázně Karlovy Vary, ale i Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Lázně Kynžvart a Jáchymov. Spolu s léčivými prameny je kraj bohatý i na přírodní minerální vody.

S tím souvisí i kongresová turistika, zejména v Karlových Varech a Marianských Lázních.

Karlovarské letiště má status letiště mezinárodního, létá z něj pravidelná linka do Moskvy.

Dalším významným ekonomickým odvětvím je těžba hnědého uhlí na Sokolovsku a kaolinu na Karlovarsku.

Krušné hory

Karlovarský kraj je atraktivní i v zimě. Lyžovat lze zejména v Krušných horách a částečně i ve Slavkovském lese. Nejnavštěvovanější je Boží Dar s Klínovcem.

Regiony

Karlovarský kraj má tři hlavní města, kromě Karlových Varů ještě Cheb a Sokolov. Dále Ostrov nad Ohří, , Kraslice, Chodov, Nejdek, Mariánské Lázně nebo Františkovy Lázně.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil