Kokořínsko je vhodné zejména pro cykloturistiku

16. březen 2011  MediaShow.cz Pešout  Česko  3801 zobrazení  459 slov

Pro Kokořínsko jsou typické smrkové a borové lesy s dlouhými kaňony a dále roklemi s bizarními pískovcovými útvary. Je ideální pro turistické výlety na kole.

Kokořínsko je vhodné zejména pro cykloturistikuKokořínsko je vhodné zejména pro cykloturistiku

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko byla vyhlášena v oblasti, která se v minulosti nazývala Polomené hory, Dubské skály či Dubské Švýcarsko. Kokořínsko, které se nachází ve středních Čechách, patří k nejkrásnějším oblastem Mělnicka i celých Čech.

Reklama

Krajina má kaňonovitý charakter, v severní části přechází v pahorkatinu, jsou pro ni typické pískovcové skály, z nichž mnohé vytvářejí rozličné tvary - skalní převisy, drobné jeskyně, výklenky a římsy. Polomené hory podobně jako České středohoří vznikly koncem třetihor, kdy došlo k rozlomení reliéfu a proniknutí čedičového a znělcového magmatu k zemskému povrchu.

Nyní je zde celá řada přírodně cenných míst chráněna jako maloplošná chráněná území - přírodní rezervace a přírodní památky.

Mezi přírodní rezervace patří: Kokořínský důl - jedno z největších maloplošných chráněných území v ČR, které tvoří jádro CHKO, přírodní rezervace Mokřady Dolní Liběchovky, přírodní rezervace Mokřady Horní Liběchovky, přírodní rezervace Kostelecké bory, přírodní rezervace Vlhošť, mokřady Liběchovky a Pšovky jsou zapsány na seznam mezinárodně chráněných mokřadů podle Ramsarské úmluvy.

Přírodní památky Kokořínska: Mrzínov, v jižní části CHKO, nedaleko od vodní nádrže Lhotka; Na oboře, mezi Dolní Zimoří a Truskavnou; Želízky, mezi Dolní Zimoří a Truskavnou; Stráně Truskavenského dolu, mezi Dolní Zimoří a Truskavnou; Stráně Hlubokého dolu, u Tupadel; Osinalické bučiny, poblíž Medonos a údolí Liběchovky; Deštenské pastviny, poblíž mokřadů Horní Liběchovky, jihozápadně od Dubé; Kamenný vrch u Křenova, poblíž mokřadů Horní Liběchovky, jihovýchodně od Dubé, poblíž Velkého Beškovského kopce; Černý důl, u Housky; Prameny Pšovky, u Housky; Špičák u Střezivojic, asi 4 km západně od Housky a 6 km jihojihozápadně od Dubé; Martinské stěny, v severní části CHKO, severně od Kosteleckých borů; Husa, v severní části CHKO, severně od Kosteleckých borů; Stříbrný vrch, jihozápadně od Vlhoště; Pod Hvězdou, západně od Vlhoště; Ronov, vrch v nejsevernější části CHKO.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x