Krkonoše jsou nejvyšší české hory s mnoha turistickými krásami

19. červen 2011  MediaShow.cz Pešout  Česko  4074 zobrazení  453 slov

Krkonoše jsou nejnavštěvovanější české hory nabízející v zimě lyžování a přes léto turistické vyžití. Pěší výlety či na kole k vodopádům nebo se dívat z rozhleden na okolní přírodu.

Krkonoše jsou nejvyšší české hory s mnoha turistickými krásamiKrkonoše jsou nejvyšší české hory s mnoha turistickými krásami

Krkonoše jsou nejvyšší české pohoří. Leží v severních Čechách (dnes ve dvou krajích: Liberecký a Královéhrdaecký) a na jihu polské části Slezska. Nejvyšší horou Krkonoš je Sněžka (1 602 m n.m.). Z klimatického hlediska jsou Krkonoše nejdrsnějším českým pohořím.

Reklama

V Krkonoších se nachází z dvaceti nejvyšších vrcholů Česka patnáct. Celkem se v české části Krkonoš nachází 54 hlavních vrcholů vyšších 1 000 metrů a 15 bočních rozsoch přesahujících tisícimetrovou hranici.

Některé z těchto vrcholů leží přímo na česko-polské hranici (jako třeba Sněžka) nebo i na polském území nedaleko hranice (Vysoká pláň). Mezi polské tisícovky jsou zařazeny vrcholy, ležící na polském území více než 100 m za státní hranicí. Na území Krkonoš se rovněž nachází Krkonošský národní park (KRNAP) vyhlášený roku 1963.

Krkonoše mají krásnou a úchvatnou přírodu. Najdeme v nich strmé ledovcové kary i rozlehlé horské louky. Nechybí skalnaté hřebeny a údolí. Jsou zde vodopády a rašelinnová jezírka.

Přírodní krásy: Bozkovské dolomitové jeskyně v Benecku, Čertova strouha ve Špindlerově Mlýně, nádrž Labská, Obří Důl, Sněžné jámy, Labský vodopád, Mumlavské vodopády, Pančovský vodopád, Úpský vodopád

Rozhledny: rozhledna Hnědý vrch u Pece pod Sněžkou, rozhledna Panorama Černá hora u Janských Lázní, rozhledna Štěpánka u Kořenova, rozhledna U borovice u Roprachtic, rozhledna Žalý u Benecka

Krkonoše jsou významným centrem letní i zimní turistiky. Nejvýznamnější turistická střediska oblasti jsou: Pec pod Sněžkou, Špindlerův Mlýn, Horní Maršov, Janské Lázně, Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Szklarska Poręba (Polsko) a Karpacz (Polsko)

Hrady a zámky: hrad Prklín (Roztoky u Jilemnice), zámek Horní Branná, zámek Jilemnice, zámek Silbersteinů (Rudnik), zámek Vrchlabí


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x