Labské pískovce jsou rájem pro skalní lezce
25. březen 2011 MediaShow.cz Pešout Česko 4132 zobrazení 419 slovLabské pískovce jsou nádhernou oblastí s velkým množstvím skal. Ideální pro cykloturistiku a především pro lezení v nádherně zachovalé přírodě.
Chráněná krajinná oblast Labské pískovce se nachází na území bývalých okresů Děčín a Ústí nad Labem. Geograficky zaujímá spolu s Národním parkem České Švýcarsko prakticky celou geografickou jednotku Děčínská vrchovina s nejvyšším vrcholem Děčínský Sněžník – 723 m n.m.
Konkrétně jsou Labské pískovce severně od Českého středohoří zhruba od obce Petrovice a Tiských stěn na západě přes Děčín až po Chřibskou na východě.
Přírodní poměry jsou stejné jako v Českém Švýcarsku, ale hustší osídlení zanechalo svůj vliv v menší rozmanitosti fauny a flóry. Povrch tvoří pískovce křídového stáří. Region je zajímavý i zachovanou lidovou architekturou v podobě roubených domů.
Počet skalních útvarů v krajině je srovnatelný s národními parky v USA v Arizoně a Utahu. Na západě USA jsou skalní útvary vlivem suchého klimatu obnažené, v Labských pískovcích jsou pokryté lesy.
Tisá a Děčínský Sněžník
Tisá a její okolí je bohatým skalním územím při hranici s Německem. Toto území se skládá z nádherného skalního celku Tiských stěn a okolí stolové hory Děčínský Sněžník.
V Tiských stěnách nalezneme skalní města plná četných skalních sloupů, převisů, jeskyní a jiných velmi zajímavých tvarů. Tiské stěny se dělí na dvě části – velké a malé stěny a jsou propojeny prohlídkovou naučnou stezkou.
Děčínský Sněžník je nejvyšší stolovou horou v České republice. Ze Sněžníku je nádherný výhled na celé okolí Labských pískovců.
Region Tisé je rájem pro skalní lezce. Celá skalní oblast nabízí velké množství lezeckých cest od lehkých až po velmi náročné. Dalším skvělým lákadlem je početné množství nenáročných turistických a cyklistických tras.
Reklama