Lužické hory je malé pohoří vhodné pro cykloturistiku

21. březen 2011  MediaShow.cz Pešout  Česko  3047 zobrazení  318 slov

Lužické hory jsou tvořeny protáhlými hřbety a výraznými kuželovitými nebo kupovitými vrchy. Neprávem jsou opomíjeným turistickým cílem na severu Čech.

Lužické hory je malé pohoří vhodné pro cykloturistikuLužické hory je malé pohoří vhodné pro cykloturistiku

Lužické hory je nevelké pohoří na severu Česka, vymezené ve směru od západu Děčínskou vrchovinou a Ještědsko-kozákovským hřbetem na východě. Na jihu ohraničuje oblast Ralská pahorkatina a České středohoří, na severu Žitavská pánev a Šluknovská pahorkatina.

Reklama

Oblast je zhruba ohraničeno městy Česká Kamenice, Nový Bor a Liberec. Nejvyšší horou je Luž. Malá část pohoří leží na území Německa, nazývá se Žitavské hory.

Lužické hory pokrývají převážně lesy, najdeme zde řadu typických rostlinných druhů, z nichž některé patří mezi druhy u nás ohrožené. Žijí zde stáda jelení i srnčí zvěře, černá zvěř a mufloni.

Lužické hory skýtají řadu možností pro pěší turisty i cykloturisty. Značené turistické trasy a cyklotrasy vás dovedou například do Jiřetína pod Jedlovou, kde se nachází zřícenina hradu Tolštejn a Křížová hora s ojedinělou křížovou cestou.

Z dalších hradů a zámků rozhodně stojí za zmínku Sloup, Grabštejn a Lemberk. Krásný výhled vás čeká na rozhledně Jedlová, pěkné rozhledy do okolní krajina nabízejí i vrchy Klíč a Luž.

Najdeme zde také zbytky rozmanité lidové architektury – roubené domy se sedlovými střechami, zříceniny několika hradů, rozhledny i pozoruhodné skalní útvary. Oblast je protkána velkým množstvím naučných stezek a skýtá četné možnosti pro rekreaci, turistiku i lyžování.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil