Moravský kras je i jeskyně Výpustek s unikátní expozicí

23. červenec 2011  MediaShow.cz Pešout  Česko  5942 zobrazení  474 slov

Moravský kras není jen Macocha a Punkevní jeskyně. Asi 1,5 km od obce Křtiny směrem na Adamov je zpřístupněna jeskyně Výpustek patřící mezi vyjiměčné jeskynní komplexy.

Moravský kras je i jeskyně Výpustek s unikátní expozicíMoravský kras je i jeskyně Výpustek s unikátní expozicí

Bohatá krápníková výzdoba jeskyně Vúpustek byla bohužel v 19. a 20. století téměř zničena, ale tato jeskyně oplývá velmi bohatou minulostí, se kterou se nedá žádná jiná jeskyně u nás srovnávat.

Reklama

Před příchodem člověka jeskyni Výpustek obývali jeskynní lvi a především jeskynní medvědi. Odhaduje se, že zde bylo nalezeno až 150 000 koster jeskynních medvědů, Výpustek se tak stal největší medvědí jeskyní v republice. Před 15 000 lety v jeskyni pobývali lovci sobů a koní, první zemědělci pak věřili, že jeden z vchodů je tajuplným vchodem do podsvětí, ve středověku zde lidé hledali kosti draků a jednorožců.

V 19. století Liechtensteinové již jeskyni ukazovali turistům, zahájili také první výzkumy. Podle zápisků jeskyňářů v té době patřil Výpustek k nejkrásnějším jeskyním Moravského krasu.

Ve 20. století dochází bohužel k devastaci jeskyně. Těžila se zde fosfátová hlína, pak zde byl muniční sklad a od roku 1943 i podzemní továrna na výrobu částí leteckých motorů. V roce 1961 v části jeskyně vybudovala Československá lidová armáda vojenský protiatomový kryt, odkud by v případě použití zbraní hromadného ničení 250 velitelů velelo operacím na povrchu, ten sloužíl až do konce 2001.

Pokud se návštěvník rozhodne navštívit Výpustek, určitě neudělá chybu.Čekají na něk ohromné podzemní prostory, pozůstatky podzemní továrny, lze si projít i protiatomový kryt, o kterém ještě před několika lety vědělo pouze několik desítek lidí.

Poutavá je i expozice pravěkého osídlení, umístěná přímo v jeskyni Výpustek. Zájem vzbuzují i figury jeskynního lva, medvěda a především ojedinělá zvuková a světelná podívaná, která využívá nádherné akustiky jeskyně. V některých částech lze obdivovat i původní přírodní charakter.

Příjemní průvodci seznámí i s různými tajemstvími, především s ohromným podzemním jezerem, dlouhým minimálně 100 m, které se nachází pod jeskyní Výpustek a stále čeká na své znovuobjevení.

Díky tomu všemu jistě stojí jeskyně Výpustek za návštěvu. Otevřeno je celoročně, prohlídka trvá přibližně 70 minut. Veškeré další infomrace ohledně časů prohlídek a ceny vstupného je možné najít na www.caves.cz.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil