Moravský kras láká na Punkevní jeskyni nebo propast Macochu
4. červen 2011 MediaShow.cz Pešout Česko 6326 zobrazení 787 slovMoravský kras je unikátní chráněnou krajinnou oblastí s pěti pro veřejnost přístupnými jeskyněmi. Dalším lákadlem je projížďka na lodičce po říčce Punkvě a prohlídka propasti Macocha.
Moravský kras je významná krasová oblast ve střední Evropě s počtem až 1100 jeskyní. Ovšem jen pět z nich je přístupno veřejnosti.
Navíc nejexponovanější část Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, kterou jsou Pustý a Suchý žleb, jsou uzavřeny pro veškerou automobilovou dopravu. Oblast se nachází v Jihomoravském kraji severozápadně od Brna.
Moravský kras se navštěvuje především kvůli Punkevní jeskyni s možností plavby na podzemní říčce Punkvě. Oblíbena je propast Macocha, u které lze zkoumat dno z loďky a naopak se dívat do hlubin z Horního nebo Dolního můstku.
Kateřinská jeskyně je zase pozoruhodná unikátními hůlkovými stalagmity. Navštěvuje se i jeskyně Balcarka s bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou a Sloupsko-šošůvské jeskyně. Tu naopak tvoří mohutné chodby a podzemní propasti.
Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka a zpět na zemský povrch vyvěrají až po 12 kilometrech podzemím u Býčí skály v Josefově.
Punkevní jeskyně
Punkevní jeskyně jsou nejvyhledávanější jeskyní Moravského krasu, která se nachází jen dva kilometry od Skalního Mlýna a jsou přístupné vchodem ve stěně krasového kaňonu Pustý žleb. Turisté se mohou lodičkou po říčce Punkvě dostat na dno propasti Macocha.
Propast Macocha
Světoznámá propast Macocha je více než 138 metrů hluboká a je největší propastí svého druhu v Česku i ve střední Evropě. Horní část propasti je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů. Na okraji propasti jsou dva vyhlídkové můstky.
Propast Macocha vznikla zřícením stropu velké jeskyně. Její dno částečně pokrývá suť po zborceném stropu. Dnem propasti protéká říčka Punkva.
Jeskyně Balcarka
Jeskyně Balcarka se nachází v severní části Moravského krasu, v úseku Suchého žlebu u Ostrova u Macochy. Je součástí přírodní rezervace Balcarova skála - Vintoky. Turisté se projdou labyrintem chodeb, dómů a propastí s mnohotvárnou krápníkovou výzdobou.
Kateřinská jeskyně
Kateřinská jeskyně se nachází na začátku Suchého žlebu, východně od Skalního mlýna. Je součástí staré výtokové jeskyně. To dokládají stopy po proudících vodách a jejich erozní činnosti. Kateřinská jeskyně byla také bohatým nalezištěm kostí pleistocénních zvířat, především medvědů.
Sloupsko-šošůvské jeskyně
Sloupsko-šošůvské jeskyně se nacházejí na jižním okraji městečka Sloup v Sloupském údolí. Jsou součástí systému Amatérských jeskyní, což je nejdelší jeskynní systém v Česku.
Doprava k Punkevní jeskyni
Pomineme-li individální automobilovou dopravu a zájezdový autobus, často se do Moravského krasu jezdí vlakem. A to po železniční trati Brno - Česká Třebová (linka IDS JMK označená S2), která vede údolím řeky Svitavy a jezdí o víkendech každou hodinu.
Pokud se míří do jižní části této oblasti, doporučuje se vystoupit na zastávkách Bílovice, Babice, Adamov-město či Adamov-zastávka. Naopak pokud se míří do centra krasu, vystupuje se ve stanici Blansko. Do Moravského krasu se pak chodí pěšky nebo na kole.
Přepravu návštěvníků z koncového parkoviště Skalní mlýn obstarávají dvě silniční vlakové soupravy. Ty jezdí podle jízdního řádu, který je harmonizován se vstupem do Punkevních jeskyní. Navazující lanová dráha zajišťuje spojení od Punkevních jeskyní k vyhlídkovým můstkům propasti Macocha.
Reklama