Novohradské hory s nedotčenou přírodou nabízejí klid a pohodu

22. květen 2011  MediaShow.cz Pešout  Česko  3344 zobrazení  316 slov

Novohradské hory je malé pohoří v jižních Čechách při hranicích s Rakouskem. Je vhodné pro projížďky na kole nedotčenou přírodou.

Novohradské hory s nedotčenou přírodou nabízejí klid a pohoduNovohradské hory s nedotčenou přírodou nabízejí klid a pohodu

Novohradské hory (německy Gratzener Bergland nebo také Freiwald) je pohoří nacházející se na hranicích Česka a Rakouska.

Reklama

Na českém území se rozprostírají kolem obcí Nové Hrady, Horní Stropnice, Benešova nad Černou, Dolního Dvořiště a Malont až ke státní hranici. Jejich jižní součástí je Freiwald v Rakousku a Weinsberger Wald táhnoucí se až k údolí Dunaje.

Novohradské hory jsou téměř nedotčený kraj rozlehlých lesů, kde se nachází mnoho luk, potoky a rybníky. Málo známé hory na jihu Čech jsou protkané spletí cest, které spojují vesnice, nebo vedou jen tak od nikud nikam.

Pouze tři vrcholy z osmnácti vysokých přes tisíc metrů se nachází v české části Novohradských hor. Jsou to Kamenec (1.072 m n.m.), dále Myslivna (1.040 m n.m) a Vysoká (1.034 m n.m.).

Jedinečnost Novohradských hor spočívá především ve vzácně zachovalé přírodě, která na české straně zůstala ušetřena zásahů člověka díky své poloze v bývalém pohraničním pásmu. V roce 2000 zde byl vyhlášen Přírodní park Novohradské hory. V Novohradských horách pramení Lužnice, Malše, Stropnice, Černá a Pohořský potok.

Oblast Novohradských hor je přímo ideální pro nenáročnou pěší turistiku a cykloturistiku. Zima je pak zasvěcená běžkování.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil