Objevujte Slovácko. Nadchne krajinou, vinicemi i pohodou
22. červenec 2013 MediaShow.cz Pešout Česko 3299 zobrazení 1261 slovSlovácko se svými přírodními a kulturními krásami má opravdu co nabídnout. A nejsou to jen vinice, ale třeba lázně či zámky.
Slovácko jsou krásy Pálavy, Chřibů, Bílých Karpat. Je to region, který má přirozené hranice na severu vymezeny pohořími Ždánický les a Chřiby, na jihovýchodě hřebenem Bílých Karpat na moravsko-slovenském pomezí pomezí a na jihu tokem řeky Dyje. Region Slovácka se rozprostírá v okresech Hodonín a Uherské Hradiště, zasahuje do okresu Zlín a Břeclav. Slovácko je tedy jak v Jihomoravském, tak Zlínském kraji.
Slovácko se dělí na podoblasti Dolňácko, Podluží, Horňácko a Moravské Kopanice. Dolňácko se člení ještě na části Uherskohradišťsko, Veselsko, Kyjovsko a Uherskobrodsko.
Tolik z obecné geografie. Kdo přijede na Slovácko jako turista, určitě se nechá pohltit pohodovou atmosférou a přírodou. Kromě tradičních vinných vesniček a měst, návštěvník tohoto regionu může objevovat zámky i hrady. Avšak oblast láká i na lázeňství - především známé Luhačovice a mnohem méně známý Hodonín.
Dalším velmi zajímavou atrakcí je Baťův kanál podél řeky Moravy.
Hodonín
Slovácko je Hodonín. K významným turistickým atrakcím jistě patří zdejší zoologická zahrada. Jsou tu i lázně. V blízkosti městského centra totiž pramení minerální vody s velkým množstvím jódu, kterými jsou léčeny v Lázních Hodonín především poruchy kloubů, pohybového ústrojí a onemocnění končetin.
Za návštěvu určitě stojí i zdejší Muzeum naftového dobývání a geologie.
Kyjov
Z cenných přírodních lokalit na Kyjovsku stojí za pozornost například dvě národní přírodní památky - Váté písky u Vracova a Bzence a lokalita Na Adámcích u obce Želetice.
Kyjov bývá častým výchozím místem do Ždánického lesa. Turisté mohou využít síť značených turistických tras pro pěší i pro cyklisty nebo naučnou stezku Ždánickým lesem.
Město je jedním z významných středisek lidové kultury Slovácka. Veškeré folklorní dění v této oblasti má staletou historii a tradice jsou zde dodnes předávány z generace na generaci v živé a autentické podobě, ať už se jedná o překrásné kroje, lidové písničky či zvykoslovné obřady.
Břeclav
Břeclav leží na řece Dyji na hranici dvou pozoruhodných oblastí - Lednicko-valtického areálu a Podluží. Velkomoravské hradisko objevené na Pohansku dokazují, že Břeclav patří k místům s nejstarším slovanským osídlením u nás.
O Břeclavi se právem říká, že leží ukrytá v zeleni. Směrem proti proudu Dyje je to lužní Kančí obora, k Valticím se táhne Boří les vysazený na vátých píscích a po proudu Dyje se rozkládají velmi hodnotné lužní lesy oblasti soutoku s Moravou.
Uherské Hradiště, Staré Město
Okolí Uherského Hradiště, podhůří Chřibů, úval Moravy, výběžky Vizovické a Hlucké vrchoviny jsou krajem starobylým, malebným a pestrým. V jeho středu leží trojměstí Uherské Hradiště-Staré Město-Kunovice, jedno z hlavních center Velké Moravy a dnes jedna z nejzajímavějších archeologických lokalit.
Ale je tu také řada obcí, zemědělských, vinařských, v řadě z nich najdete památky lidové architektury, které vytvářejí malebný kontrast zámkům, klášterům, kostelům a výstavným domům Uherského Hradiště a dalších měst oblasti.
Veselsko a Ostrožsko
Oblast Veselska a Ostrožska leží v údolí řeky Moravy a na západním předhůří Bílých Karpat. Centry oblasti jsou Veselí nad Moravou a Uherský Ostroh. V regionu můžete vidět pěkné ukázky lužní krajiny, vátých písků či zajímavé geologické lokality. Nacházi se tady středověká tvrz, výstavné zámky, příklady barokní církevní architektury, ale také lidové stavby, historické vinné sklepy a poutní místa.
Luhačovice
Luhačovické Zálesí je oblíbeným cílem návštěvníků z domova i ze zahraničí. Láká je sem překrásná příroda Bílých Karpat a Vizovických vrchů s řadou zajímavých přírodních lokalit, jako jsou vlhké louky Uhliska u Doubrav nebo Čertův kámen nad Provodovem.
Centrem zdejšího lázeňství jsou Luhačovice, jejichž velkou devizou je překrásné okolí. Oblíbeným místem vycházek lázeňských hostů jsou zejména Pozlovice a okolí zdejší přehrady. Zálesí je oblíbeným místem trávení dovolené.
Uherskobrodsko
Uherskobrodsko se může pochlubit svojí přírodou, památkami, lidovými tradicemi a bohatými možnostmi pro prožití zajímavé letní nebo zimní dovolené. Na Uherskobrodsku se nacházejí dvě oblasti se zachovalou přírodou - Bílé Karpaty a Prakšická vrchovina. Z nejcennějších rezervací stačí vzpomenout bukový prales pod Velkou Javořinou.
Hustopeče, Klobouky
Hustopečsko a Kloboucko dosud čeká na své objevení pro cestovní ruch. Nabízí přírodní zajímavosti, jako jsou stepní lokality u Pouzdřan nebo Čejče a Čejkovic.
Lednicko-valtický areál
Lednicko-valtický areál je území sevřené mezi řekou Dyjí, Pálavou a hranicí s Rakouskem. Jeho dvěma centry jsou Valtice a Lednice známé hlavně svými zámky a parky.
V prostoru mezi Lednicí a Valticemi se nachází přírodní park, který patří k největším příkladům komponované krajiny nejen v rámci Evropy, ale na celém světě. Komplex Lednicko-valtického areálu byl v roce 1996 zařazen na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Lednicko-valtický areál je plný památek, ale je známý také mezi milovníky přírody. K návštěvě je láká především soustava Lednických rybníků. Součástí areálu je také významná archeologická lokalita - Pohansko.
Pálava a Nové Mlýny
Oblast Pálavy jakoby magickou mocí přitahovala lidi odnepaměti. Lze se vydat do historie a obdivovat památky mikulovské městské památkové rezervace, zříceniny pálavských hradů a v Dolních Věstonicích se dozvědět o tom, jak žili tvůrci Věstonické venuše.
Při putování po pálavských přírodních rezervacích lze vidět vzácné příklady stepí, které zejména na jaře nabízejí překrásnou podívanou na rozkvetlé hlaváčky a kosatce. Je tu i kus nefalšovaného lužního lesa nebo velmi vzácná lokalita se slanomilnou vegetací.
Reklama