Orlické hory jsou ideální pro sportovce i rodiny s dětmi

27. březen 2011  MediaShow.cz Pešout  Česko  3141 zobrazení  473 slov

Orlické hory je malebný kout východních Čech. Kromě turistiky a cykloturistiky je zde populární paragliding a vodáci se těší na Divokou Orlici.

Orlické hory jsou ideální pro sportovce i rodiny s dětmiOrlické hory jsou ideální pro sportovce i rodiny s dětmi

Orlické hory se nacházejí při polské hranici ve východních Čechách, přibližně 60 km severovýchodně od Hradec Králové. Nejvyšším vrcholem je Velká Deštná (1115 m n.m.). Název pohoří je odvozen od řeky Orlice, která tudy po česko-polské hranici protéká.

Reklama

Řeka Divoká Orlice na východě odděluje Orlické hory od Bystřických (Góry Bystrzyckie). Na severozápadním konci u Náchoda přecházejí ve Wzgórza Lewińskie a Góry Stołowe, na české straně pak v Podorlickou pahorkatinu, která dále u Hronova přechází v Broumovskou vrchovinu.

Podorlická pahorkatina také lemuje Orlické hory po celé jejich délce z jihozápadu a jihu až k Tiché Orlici. Nejjižnější část Orlických hor, Bukovohorská hornatina, pak jihozápadně od města Králíky sousedí s českou částí Kladské kotliny, za níž Sudety pokračují masívem Králického Sněžníku.

Turistika, vodáci i památky

Orlické hory jsou rájem pro každého milovníka přírody, je to ideální oblast pro aktivní dovolenou, zejména pro rodiny s dětmi. Dále pro nadšené sportovce, ale i pro všechny milovníky pohodové rekreace. Nalézá se zde velké množství turistických a cyklistických tras.

Vděčným cílem jsou zdejší zámky, podhorské městečka s lidovou architekturu v podobě mnoha roubených stavení rozsetých po okolních stráních. Příznivci prvorepublikového vojenského opevnění mohou prozkoumávat zdejší obranné linie bunkrů a několika přístupných pevností jako je třeba Dobrošov a Hanička.

Kromě turistiky a cykloturistiky je v Orlických horách velmi populární paragliding, vodáky potěší neposedné vlny Divoké Orlice nebo sjezdy na horských kolech. V zimě pak přichází na řadu zdejší lyžařské areály a běžecké trasy. Mezi nejznámější patří Dešťné a Říčky.

Zámky v Podorlicku: zámek Nové Město nad Metují, hrad Potštejn, zámek Častolovice, zámek Doudleby nad Orlicí, hrad Litice, zámek Kostelec nad Orlicí, zámek Rychnov nad Kněžnou, zámek Skalka, hrad Frymburk, hrad Výrov


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil