Posázaví s řekou Sázavou je nejen pro vodáky

23. březen 2011  MediaShow.cz Pešout  Česko  2573 zobrazení  556 slov

Posázaví je oblast v okolí toku řeky Sázavy. Místa a obce nabízejí možnosti širokého kulturního a sportovního i historického vyžití kvůli početným památkám.

Posázaví s řekou Sázavou je nejen pro vodákyPosázaví s řekou Sázavou je nejen pro vodáky

Posázaví se nachází především ve středních Čechách. Není to ucelený region, nýbrž oblast v okolí řeky Sázava. Proto je oblast hojně využívána především vodáky, ale také cyklisty a pěšími turisty. Podél toku se nachází mnoho hradů, zámků a přírodních zajímavostí, které lákají turisty z celé České republiky.

Reklama

Dolní a střední částí Posázaví prochází železniční trať tzv. Posázavského pacifiku, která překonává hlavně na dolním toku Sázavy mnohé terénní překážky. K celému Posázaví se váže spousta pověstí, většina se týká vzniku přírodních úkazů a bývají zpravidla strašidelné.

Řeka Sázava

Název řeky Sázava pochází již z první poloviny 11. století. Slovo je původem české, v latinských pramenech z 11. století je řeka známa pod názvem Zazoa či Sassava. Řeka Sázava pramení nedaleko vesničky Nová Huť na Českomoravské Vrchovině.

Po pár kilometrech od samotného pramene se vlévá do rybníka Velké Dářko, který je se svými 206 ha největší rybník na Českomoravské Vrchovině, který dnes nabízí bohaté sportovní vyžití. Jakmile řeka opustí Velké Dářko, ihned se vlévá do menšího rybníka Nový rybník.

Odtud pokračuje přes Železný rybník, Stříbrný rybník, Hamerský rybník až do vodní nádrže Pilská. Tato nádrž byla vybudována v letech 1959-1962 a má plochu 59 ha. Je zde možnost rybaření a sportovního využití. Řeka dále protéká Bránským rybníkem, díky přítokům mohutní a klidně plyne až do Žďáru nad Sázavou.

Dále je tu úsek mezi Žďárem nad Sázavou a Přibyslaví, kde řeka mohutní a nabírá spád. V tomto úseku se nachází i několik peřejí. Za Přibyslaví se řeka opět zklidní, protéká městy Havlíčkův Brod a Světlá nad Sázavou. Za touto obcí protéká širokým údolím, na řece jsou peřeje.

V těchto místech je řeka plná malých či velkých balvanů, které sem podle místní pověsti rozházel čert. Tento úsek se nazývá Stvořidla. Dále řeka plyne, míjejíce např. hrad Český Šternberk či město Sázava se slavným Sázavským kláštěrem, klidně několik desítek kilometrů až po obec Týnec nad Sázavou. Zde opět nabírá spád, tvoří se peřeje a po několika kilometrech se vlévá do Vltavy u obce Davle. Celková délka řeky je 225 kilometrů.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil