Poznejte turistické cíle Dolního Poohří pod Českým středohořím

28. květen 2016  Redakce MS   Česko  1888 zobrazení  619 slov

Dolní Poohří a České středohoří tvoří turistickou oblast v severních Čechách, která nabízí mnoho zámků a hradů. Rozprostírá se v Ústeckém kraji od Klášterce pod Ohří přes Žatec a Louny, dále k Libochovicím a končí u soutoku Labe a Ohře v Litoměřicích. Nabízíme 4 tipy na výlet.

Zámek Libochovice. Foto: archiv MediaShow.czZámek Libochovice. Foto: archiv MediaShow.cz

1. Zámek Libochovice

Reklama

Zámek Libochovice patří mezi nejvýznamnější raně barokní stavby v Čechách, pyšní se označením Perla nad Ohří.

V letech 1683 - 1690 byl vybudován italským stavitelem Antonio della Portou. Je zde umístěna náznaková interiérová expozice, která představuje průřez jednotlivými historickými slohy a styly. Expozice obsahuje bohaté sbírky porcelánu, kolekce vzácných nástěnných tapiserií, porcelánu, obrazů a původních barokních kachlových kamen. U zámku se rozléhá rozsáhlý park, který se skládá z francouzské zahrady  a přírodně krajinářského parku.

Zámek je oblíbený u svatebčanů i filmařů. Narodil se zde například Jan Evangelista Purkyně.

2. Zřícenina hradu Hazmburk

Zřícenina gotického hradu Hazmburk vytváří spolu s nejvyšší horou Českého středohoří Milešovkou nezaměnitelnou kulisu dolního Poohří. Nachází se v blízkosti Libochovic.

Dvě charakteristické majestátní věže patří k nepřehlédnutelným dominantám krajiny. Mohutný hrad na osamělé čedičové vyvřelině vybudoval do současné podoby rod Zajíců, po kterém nese i své jméno.

3. Vodní hrad Budyně nad Ohří

Třetí památka patřící do skupiny dřívějších majitelů rodu Zajíců na Libochovicku. Z původně dřevěného hradu ve druhé polovině 15. století zde Jan Zajíc vybudoval pozdně gotický hrad, obehnaný hradbami a vodním příkopem.

V prostorách vodního hradu Budyně nad Ohří bylo založeno Jandovo muzeum. Stalo se tak hlavně díky přispění mnoha cestovatelů a soukromých sbírek obyvatel, žijících v okolí města. Za pozornost stojí například vycpanina krokodýla, který sem byl dovezen z Egypta na počátku 16. století panem Zajícem. Naleznete zde také zakládací listinu města Budyně nad Ohří ze 13. století.

Muzeum je opětovně otevřeno od roku 1997. Dnes zde můžete například spatřit ukázku alchymistické dílny a laboratoře, které se nacházejí v autentických prostorách, kde se skutečně za vlády Rudolfa II. provozovala alchymie.

4. Zámek Nový Hrad Jimlín u Loun

Zámek má pohnutou historii. Po vyvlastnění v roce 1947 na základě zákona Lex Schwarzenberg přeměnilo zámek „k obrazu svému“ zemědělské družstvo. Tehdy zmizelo i veškeré zbývající vybavení a do tohoto období spadá i úplná devastace zámecké kaple a reprezentačních prostor. Dlouhodobě zanedbaná údržba i neodborné stavební zásahy se projevily na mnoha částech zámku až havarijním stavem.

Základní, často velmi chaotické práce se uskutečnily až po roce 1986, ale patřičné pozornosti se Nový Hrad dočkal až po roce 1994, kdy přešel pod správu Okresního úřadu v Lounech.

V posledních letech zámek jako majetek Ústeckého kraje prochází systematickou rekonstrukcí díky níž je památka turistickým magnetem Lounska.

Kraj na zámku pořádá v průběhu roku mnoho kulturních akcí - od výstav po jarmarky.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil