Provozovatelé horských středisek spojují síly. Založili novou asociaci

16. říjen 2013  MediaShow.cz Pešout  Česko  2290 zobrazení  448 slov

S cílem prosazovat společné zájmy založilo čtrnáct největších hráčů na trhu Asociaci horských středisek ČR. Nové profesní sdružení bude usilovat o vytvoření co nejlepších podmínek pro rozvoj cestovního ruchu a lyžařského průmyslu na českých horách.

Lyžařský areál, ilustrační foto. Foto: archiv Karlovy Vary.czLyžařský areál, ilustrační foto. Foto: archiv Karlovy Vary.cz

„Funkční profesní organizace tohoto typu v Česku chyběla. Uvědomili jsme si to, když jsme řešili pronájem našich lyžařských středisek. Chtěli jsme je pronajmout na dvacet let, ale část sjezdovek je na státních pozemcích, které může stát ze zákona pronajmout na osm let.  To je příklad problémů, které řešíme,“ řekl prezident Jiří Bis, který v AHS zastupuje Českou unii sportu, majitele tří velkých krkonošských skiareálů. „Horská střediska pro svůj rozvoj potřebují silné sdružení, které je bude reprezentovat při jednání se státem, krajskými samosprávami a státními institucemi.“

Reklama

Asociace horských středisek ČR se chce zaměřit hlavně na hájení zájmů svých členů v oblasti tvorby legislativy. Pomáhat bude také při propagaci horských středisek a služeb v nich poskytovaných, při zkvalitnění výměny statistických údajů, informací a dat o fungování horských středisek a jejich návštěvnosti nebo při získávání zkušeností ze zahraničí. Sdružení bude spolupracovat i s dodavateli horských technologií a zařízení.

„Chceme, aby pobyt na českých horách byl pro všechny návštěvníky co nejpříjemnější. K tomu ale potřebujeme odpovídající podmínky. Málokdo si uvědomuje, že horský cestovní ruch představuje významnou část turistického průmyslu v Česku, zaměstnává řadu lidí, přináší nemalé peníze do státního rozpočtu. Stát z nich ale do horských regionů nevrací téměř nic,“ vysvětlil důvody vzniku Asociace Richard Kirnig, majitel společnosti Mega Plus, která provozuje Skiareál Černá Hora – Pec.

Asociaci založilo čtrnáct velkých horských středisek, které svým obratem představují významnou většinu českého trhu. Zastoupeny jsou všechny horské oblasti. Na ustavující valné hromadě nechyběli zástupci významných center ze Špindlerova Mlýna, Janských Lázní, Pece pod Sněžkou, Dolní Moravy, Lipna, Špičáku na Šumavě nebo Klínovce.

„Počítáme, že počet členů do budoucna poroste. Zájem o vstup do asociace mají také další areály, ale i instituce a firmy. Chceme spolupracovat se všemi, kteří mají na srdci dobro českých hor,“ prozradil prezident Asociace horských středisek ČR Jiří Bis.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil