Rozkoš u České Skalice je východočeské moře

2. červenec 2011  MediaShow.cz Pešout  Česko  3664 zobrazení  307 slov

Rozkoš je v kraji Babičky Boženy Němcové vyhledávanou vodní nádrží. Ta je ideální pro rekreaci i vodní sporty na východě Čech.

Rozkoš u České Skalice je východočeské mořeRozkoš u České Skalice je východočeské moře

Česká Skalice je přirozeným výchozím bodem za poznáním významných turistických míst, jako je zámek Ratibořice, Náchod a Město nad Metují či barokní Kuks.

Reklama

Také celým městem i okolím prochází naučná stezka Babiččino údolí, která seznamuje zájemce se životem jedné z nejpřednějším českých spisovatelek. Unikátní je i pevnost Josefov patřící pod Jaroměř.

To, co ale rekrenaty uchvacuje, je vodní nádrž Rozkoš přezdívaná jako "východočeské moře" či přehradním jezerem. Podle rozlohy je osmou největší přehradou v Česku.

Účelem Rozkoše je především protipovodňová ochrana a nadlepšení průtoků v Labi. Pro veřejnost je ale nádrž využívaná především kvůli rekreaci. Časté jsou kromě koupání především vodní sporty a chov ryb pro sportovní i komerční využití.

Hladina přehrady je rovněž vyhledávaným místem odpočinku pro vzácné vodní ptactvo při jeho jarních a podzimních tazích a důležitou rezervací přispívající k záchraně mnohých druhů.

Oblast kolem Rozkoše je ideální i pro pěší procházky, avšak je vyhledávaná i kvůli cykloturistice. Blízko je odtud jak do východní části Krkonoš či k západní části Orlických hor, tak do Polska (Kladsko) s lázeňským městečkem Kudowa-Zdrój.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil