Rybníkářský kraj Poodří je považován za Moravskou bránu

17. březen 2011  MediaShow.cz Pešout  Česko  2892 zobrazení  433 slov

Poodří nabídne milovníkům vody putování krajinou podél řeky a rybníků s lužními lesy. Navíc je to region s velkou koncentrací zámků i hradů.

Rybníkářský kraj Poodří je považován za Moravskou bránuRybníkářský kraj Poodří je považován za Moravskou bránu

Chráněná krajinná oblast Poodří, zkráceně CHKO Poodří byla zřízena z důvodu ochrany zachovalého říčního toku se slepými rameny, druhově bohatých rybníků, lužních lesů a nivních luk. Samotné CHKO Poodří se nachází v Moravskoslezském kraji a zasahuje na území okresů Frýdek-Místek, Nový Jičín a Ostrava.

Reklama

Turistická oblast Poodří se nachází v horním toku řeky Odry, která je naprosto ojedinělá vytvářením mrtvých ramen, kde vzniká hodnotný mokřadní ekosystém. Další vzácností jsou Suchdolský a Polanský lužní les, který tvoří bohaté břehové porosty.

Poodří je krajem rybníkářů a třpytivých říčních hladin plných ptáků a drobných vodních živočichů. V Poodří se nalézá přes 57 rybníků a mnohé soustavy ještě středověkého původu. Řeka Odra, která vévodí této oblasti a každoročně mírně mění svůj tvar, při pěších toulkách nás zavede do mnohočetných volných meandrů a slepých ramen, potkat můžeme i lesní mlýn s fungujícím mlýnským kolem.

Oblast je nejen oázou klidu pro lidi, ale také ornitologickém rájem. Po procházce přírodou nás pohostí město Příbor s původně renesančními domy, kde v skrytu podloubí ochutnáme některou z místních lahůdek. Pozorní návštěvníci najdou i další zajímavosti jako je zatopený galenitový důl. Příznivci techniky ocení místa dokumentující výrobu železničních vagonů.

Za pozornost stojí zámky, které se v tomto malém regionu hojně vyskytují: Bartošovice (zámek), Bílovec (zámek), Bravantice (zámek), Dorňákův kopec (hrad), Fulnek (zámek), Hradní vrch (hrad), Hukovice (zámek), Jeseník nad Odrou (zámek), Kateřinice (zámek), Kunín (zámek), Nová Horka (zámek), Odry (zámek), Pustějov (zámek), Sedlnice (zámek), Spálov (zámek), Starý Jičín (zámek), Studénka (zámek), Trnávka (zámek)


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil