Rychlebské hory jsou nejopuštěnějším pohořím v Česku

29. květen 2011  MediaShow.cz Pešout  Česko  3656 zobrazení  338 slov

Rychlebské hory jsou zajímavé především svou polohou na severní Moravě a s minimem osídlení. Jsou vhodné především na turistické výšlapy v tiché a opuštěné přírodě.

Rychlebské hory jsou nejopuštěnějším pohořím v ČeskuRychlebské hory jsou nejopuštěnějším pohořím v Česku

Rychlebské hory nazývané také jako Rychleby (dříve Rychlebské pohoří) jsou jedno nejopuštěnějších pohoří v Česku. Nachází se v severozápadním výběžku severní Moravy. Pohoří je odděleno Kladským sedlem od masívu Králického Sněžníku a Ramzovským sedlem od Hrubého Jeseníku, tvoří hranici s Polskem.

Reklama

Nejvyšší horou Rychleb je Smrk (1 126 m n. m.), který se nacházejí blízko historického trojmezí Moravy, Slezska a Kladska. Druhou nejvyšší horou je Travná hora (1 125 m n. m.), jež najdeme severozápadně od Ostružné a třetí je Polská hora (1 106 m n. m.) blízko Ramzové. Celkem je na české straně Rychlebských hor 17 tisícovek, soustředěných v jižní části pohoří.

Pro turisty je atraktivní jižní část Rychleb s horskými středisky Ostružná, Ramzová a Petříkov. Známé jsou také Nýznerovské vodopády, zřícenina hradu Rychleby, rozhledna na Borůvkové hoře či Šafářova skála.

K návštěvě lákají i historické památky, jako například Jánský vrch, což je zámek v Javorníku, dále zřícenina Rychleby, což byl gotický hrad v Račím údolí, vidět můžeme i zbytky hradu Žulová nebo další zříceninu Kaltenštejn. V horách se nachází obce Nové Vilémovice a Travná s poutním kostelem a hraničním přechodem do Polska. V Bílé Vodě najdeme klášter.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x