Slavkovský les je unikátní rašeliništěmi a prameny
29. březen 2011 MediaShow.cz Pešout Česko 3173 zobrazení 451 slovSlavkovský les je bohatý na hluboké lesní porosty. Příroda tady navíc vytvořila rozlehlá rašeliniště a praměniště desítek minerálních pramenů.
Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody. Leží v západočeském lázeňském trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských Lázní a Františkových Lázní.
Slavkovský les (dříve Císařský - oblíbená honitba Karla IV.) upoutá návštěvníky nejen kulturními a historickými památkami, ale především přírodními zajímavostmi. Významnou součástí lesů jihozápadní části Slavkovského lesa jsou rozlehlá rašeliniště. Ale ani milovníci památek nezůstanou ošizeni.
Oblast je unikátní především výskytem minerálních pramenů. Těmi se proslavily Mariánské Lázně a Karlovy Vary. Postupem času se z těchto měst staly významná turistická centra a lázně světového významu. V Karlových Varech se využívá všech 12 pramenů, kdežto v na prameny bohatších Mariánských Lázních se využívá 42 pramenů z 84 (v blízkém okolí města, ve vzdálenějším je jich přes 100).
Horským charakterem zapůsobí území lesnatého hřbetu nad Mariánskými Lázněmi a Lázněmi Kynžvart, kde jsou nejvyšší body území – Lesný (983 m n.m.) a Lysina (982 m n.m.). Převážná část oblasti má vrchovištní charakter s rozlehlými lesními komplexy. Přírodně a esteticky nejhodnotnější je kaňonovité údolí Ohře mezi Loktem a Karlovými Vary s oblíbenými Svatošskými skalami na naučné stezce z Doubí. Údolní osu oblasti tvoří řeka Teplá, protékající chráněným územím od pramene téměř až po vyústění do Ohře v Karlových Varech.
Slavkovský les má také mnoho historických památek: Klášter Teplá (se svojí známou knihovnou), hrad Loket, zřícenina hradu Přimda a Kynžvart, a také známý zámek Kynžvart - sídlo kancléře Metternicha. Mimo tří dobře udělaných naučných stezek chráněná oblast nabízí i poměrně širokou síť cyklostezek.
Reklama