Šumava s ledovcovými jezery je rájem turistiky
26. květen 2011 MediaShow.cz Pešout Česko 3659 zobrazení 656 slovŠumava je rozsáhlé pohoří a největším lesním komplexem smrkových a smíšených stromů ve střední Evropě. Zajímavá je i svým pralesem.
Šumava patří mezi jedna z nejkrásnějších českých pohoří na rozkládající se na jihu Čech při hranicích s německým Bavorskem a Rakouskem. Je to zároveň největší lesní komplex ve střední Evropě.
Nacházejí se zde rozsáhlé horské smrkové a smíšené lesy, místy dokonce pralesovitého charakteru. Jsou tu i rašeliniště, horské louky a jako na jediném místě v Česku ledovcová jezera, která se vyskytují v nadmořské výšce kolem 1000 m n.m.
Centrální části Šumavy a německého Bavorského lesa jsou chráněny jako národní parky. Společně tvoří jeden z nejznámějších a s celkovou plochou více než 900 km2 i jeden z nejrozsáhlejších národních parků Evropy.
Na české straně byla v roce 1963 zřízena Chráněná krajinná oblast Šumava. Její nejvzácnější partie, pro které byl schválen přísnější režim ochrany, se v roce 1991 staly národním parkem, ze zbytku původní CHKO se zároveň v podstatě stalo ochranné pásmo nového národního parku se zvláštním statusem mezi českými CHKO.
Území Šumavy je také chráněno jako Biosférická rezervace UNESCO, neboť je také významné ptačí území a ptačí oblast.
Ledovcová jezera: Plešné jezero, Roklanské jezero, Prášilské jezero, Velké Javorské jezero, Malé Javorské jezero, jezero Laka, Čertovo jezero, Černé jezero
Turistika na Šumavě
Šumava je ideální pro různé sportovní aktivity. Nabízí pro pěší turisty více něž 500 km značených tras. Nejvýznamnějšími turistickými centry Šumavy jsou obce Kvilda, Horská Kvilda, Modrava a Prášily. Velkému zájmu turistů jsou výpravy přímo šumavské divočiny - tedy do míst, která jsou veřejnosti nepřístupná.
Horská krajina je také vysoce vyhledávanou cykloturistickou oblastí. Je zde vyznačeno více než 350 km cyklotras, vedoucích převážně po zpevněných komunikacích. K velmi atraktivním úsekům patří pravý klidný břeh vodní nádrže Lipno, který se od toho pravého hodně liší.
Šumava je rovněž rájem pro vodáky, a to zejména na řekách jako je Vltava, Otava a Vydra. Na ostatních tocích není podle návštěvního řádu národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava splouvání povoleno. Pro jachtaření je ideální Lipno.
V zimě je také Šumava krásná a nabízí mnoho středisek pro běžkování a lyžování. Nejvyhledávěnější jsou šumavské pláně ležící v nadmořských výškách 1000 až 1300 metrů a většina místních lyžařských tras tak má minimální převýšení. Trasy jsou vhodné nejen pro špičkové lyžaře, ale i pro menší děti a začátečníky. Na Šumavě je vyznačena síť lyžařských tras o celkové délce 450 km. Pro lyžování je stvořena Železná Ruda, Lipno a obec Horská Kvilda.
Viz také: Národní park Šumava
Reklama