Třeboňsko je kraj rybníků ideálních na výlety na kole

14. červen 2011  MediaShow.cz Pešout  Česko  5893 zobrazení  525 slov

Třeboňsko je unikátní regionem mnoha zámků a rybníků. V krajině hnízdí mnoho ptáků a je tak i vyhledávanou ornitologickou oblastí.

Třeboňsko je kraj rybníků ideálních na výlety na koleTřeboňsko je kraj rybníků ideálních na výlety na kole

Třeboňsko je regionem rybníků na jihu Čech. Nachází se zde chráněná krajinná oblast Třeboňsko, která je jedno z mála velkoplošných chráněných území nacházející se v rovinaté krajině.

Reklama

Nejcennější lokality jsou chráněny v rámci 33 přírodních rezervací a památek. Z toho má pět území status národní přírodní rezervace.

Příroda Třeboňska vyniká rozsáhlými jehličnatými a listnatými lesy, zbytky lužních lesů, přechodovými rašeliništěmi, teplými stepními lokalitami, mokřadními loukami či rybníky.

Třeboňsko s více než 400 rybníky patří k mimořádně významné lokalitě z hlediska výskytu vodních ptáků. Na Třeboňsku je pozorováno 280 druhů ptáků, z toho více než 180 hnízdících. K nejvzácnějším druhům patří orel mořský. V rámci evropského programu Natura 2000 v této oblasti byla vyhlášena Ptačí oblast Třeboňsko.

Turistika na Třeboňsku

V regionu Třeboňska a jeho širšího okolí se nachází pro turisty mnoho zámků a hradů: Třeboň, Stráž nad Nežárkou, Jemčina, Nové Hrady, Český Krumlov, Červená Lhota, Jindřichův Hradec nebo Hluboká nad Vltavou.

Třeboňsko jsou ale především rybníky. Mezi nejznámější a největší patří: rybník Svět, rybník Dvořiště, Rožmberk, Ponědražský rybník, Záblatský rybník, Spolský rybník, rybník Malý Tisý, rybník Vlkovská Pískovna, Matenský rybník, Starý Hospodář, Nový Vdovec, rybník Ženich, Nový Kanclíř, Hejtman, Staňkovský rybník, Koclířov, Opatovický rybník, Bošilecký rybník, Kaňov, Velká Holná, Horusický rybník, Rod, Naděje, Nový Kanclíř.

Cykloturistika na Třeboňsku

Třeboňsko je regionem ideálním pro jarní a letní aktivity. Mezi ně patří pěší turistika a cykloturistika. Je zde mnoho tras a značených stezek. Využívány jsou i rybníky ke koupání.

K výletům jsou ideální i známé cyklistické naučné stezky jako Okolo Třeboně, Rožmberk, Stezka Emy Destinové, na kole po okolí třeboňských rybníků a ze Slavonic do Třeboně.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x