Zlínský kraj je nížinná Haná se Slováckem i horská krajina Beskyd

6. květen 2012  MediaShow.cz Pešout  Česko  6678 zobrazení  414 slov

Zlínský kraj je turisticky velmi aktraktivní. Slovácko a Valašsko patří mezi navštěvované regiony s mnoha zajímavými pamětihodnostmi a přírodními krásami.

Zlínský kraj je nížinná Haná se Slováckem i horská krajina BeskydZlínský kraj je nížinná Haná se Slováckem i horská krajina Beskyd

Zlínský kraj je pravá Morava. Nachází se ve východní až jihovýchodní části České republiky. Jako jediný ze všech českých krajů leží výhradně na území historické země Morava.

Reklama

Rozloha kraje je 3 964 km2 a žije v něm 597 813, hustota zalidnění je 149 obyvatel/km2. Nejvyšší bod kraje je Čertův mlýn (1 206 m n. m.)

Podstatná část Zlínského kraje je kopcovitá, dokonce spíše hornat. Nejvyšší hřebeny se nacházejí na východě na hranici se Slovenskem. Na jihu jsou to Bílé Karpaty s nejvyšší horou Velká Javořina (970 m n.m.). Na ně navazují Javorníky a posléze nejvyšší Moravskoslezské Beskydy, jejichž nejvyšší bod - Lysá hora - už ovšem leží na území sousedního Moravskoslezského kraje.

Na západě a jihozápadě jsou nížiny - Haná na Kroměřížsku a Slovácko na Uherskohradišťsku. Na jihozápadě kraje se zvedají Chřiby s nejvyšším bodem Brdo (586,7 m n.m.).

Hornomoravský úval probíhá přes Kroměřížsko až na Zlínsko. Kolem řeky Moravy, na Uherskohradišťsku, probíhá Dolnomoravský úval. Hlavní řekou Zlínského kraje je řeka Morava, ta má přítoky řek Bečva a Olšava.

Zlínský kraj má velkou rozlohu chráněného krajinného území. Velkoplošná území zahrnují dvě chráněné krajinné oblasti, a to Beskydy a Bílé Karpaty,

Regiony

Regiony jsou v kraji: Haná a Kroměřížsko, Slovácko, Valašsko, Zlínsko a Luhačovicko.

Města jsou Uherské Hradiště, Kroměříž, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Luhačovice, Otrokovice, Holešov, Bystřice pod Hostýnem, Vizovice, Vsetín, Valašské Meziřičí, Rožnov pod Radhoštěm a krajské město Zlín.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil