Černá Hora - Barská riviéra - (II.) - poznávání města Bar

30. srpen 2007  Redakce MS   Destinace  4859 zobrazení  554 slov

Cestopis pojednává o čtrnáctidenním pobytu v Černé Hoře a poznávání po krajinách této mladé země, která ještě nedávno patřila k Srbsku.

V Čanji po pár dnech už není mnoho co dělat, a tak toto místo zachraňuje moře. Pláž je tu rozlehlá a příjemně písečná. Sice vás občas mohou obtěžovat místní obchodníci, co chodí po pláži a snaží se prodat svoje suvenýry - například knihy, nebo na pláž hlasitě upozorňují, že si na břehu můžete koupit výlet do Petrovace.

Reklama

A protože Čanj, naše pobytové místo jsme už poznali dosyta, rozhodli jsme se více poznat černohorské pobřeží. Začaly výlety...

Naším prvním poznáváním byl Bar. Na cestu jsme se vydali místní městskou hromadnou dopravou.Jednosměrná cesta je za 1€.

Místní autobusy nejsou zrovna v dobrém stavu, i tak jsme několikaminutovou cestu přežili.

Nejdříve jsme v Baru projížděli pláže s mořem, později jsme dostali do centra normálního města.

Bar je největší město (37000 obyvatel) v jižní části černohorského přímoří a také hlavní nákladní i osobní černohorský přístav. Nachází se při Jadranské magistrále, 25 km jihovýchodně od letoviska Petrovac. Je rozloženo v široké zátoce Luka Bar, na úpatí pohoří Rumija (1593 m).

Bar je cílovým místem hlavní černohorské železniční trati o standardním rozchodu, tj. Beograd - Bar, která byla dokončena v 70. letech minulého stolení. Hospodářský význam Baru, ale i dalších černohorských měst tím výrazně stoupl. V současné době jezdí vlaky na této trati několikrát denně, jízda trvá 9 hod.

Z barského přístavu plují trajekty do Itálie. Po celý rok je v provozu trajektová linka Bar-Bari-Bar a Bar-Ancona-Bar. V sezóně k nim přibývají další podle současné poptávky.

V Baru, který je i významnou silniční křižovatkou, jsou loděnice, největší rafinerie v zemi a potravinářský průmysl (zpracování zdejších plodů).

Díky velmi teplému podnebí, chráněné poloze a mimořádně úrodné půdě v okolí jsou ve zdejší oblasti velké ovocné sady (hlavně citrusy), vinice, olivovníkové háje. Olivovníky se tu pěstují od nepaměti, roste a plodí dosud olivovník, která je podle místní tradice starý 2400 let; údajně ji tu na svých plavbách zasadili Féničané. Nachází se na jihovýchodním okraji Baru, u staré cesty z Baru do Ulcinje, u osady Miroslavići. V okolí Baru roste kolem 100000 olivovníků, z nichž část je stará kolem 1000 let. Zdejší olivový olej patří mezi nejkvalitnější na východním Jadranu.

Protože byl už večer, chtěli sice jet zpět do Čanje, ale autobus už nejel.Na autobusové zastávce na nás pokřikovali taxikáři - jejich cena byla 2€, ale nakonec jel spoj do Misici a odtamtud z kopce jsme došli do Čanje.

Poté jsme se rozhodli, že další výlet, který uskutečníme bude do Petrovace.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil