Chorvatsko a jeho čtyři oblasti Jadranu: Od Rijeky po Zadar

17. červenec 2011  MediaShow.cz Pešout  Destinace  2896 zobrazení  1028 slov

Chorvatsko je zemí ostrovů táhnoucích se podél pobřeží od severu k jihu. Zadarská riviéra v kombinaci s ostrovy jako Rab a Krk jsou ideálním cílem dovolené u moře.

Letoviska a ostrovy od Rijeky po Zadar nabízejí v letní sezoně atraktivní dovolenou. Ta se mírně od jižnějších oblastí Dalmacie liší především ubytováním v klasických hotelech. Pobřeží nabízí rovněž více píščitých plážích.

Reklama

Crikvenica je převážně lázeňské středisko nacházející se v nádherné přírodní krajině přímo naproti ostrovu Krk. Mnohé překvapí nádherné a čisté pláže, které se postupně svažují a jsou tak vhodné i pro děti. Letovisko patří také mezi pět nejčistších na Jadranu.

Na poloostrově 5 km severně od Crikvenice leží Kačjak. Středisko je umístěno na zalesněném pahorku uprostřed bujné přírody. Charakteristické jsou krásné přírodní pláže po obou stranách poloostrova.

Ostrov Krk

Ostrov Krk je největším ostrovem Jadranu. Leží v hlubokém zálivu chráněn před studenými větry. Nabízí nenarušenou krásnou přírodu a čisté moře. Spojení s pevninou je zajištěno unikátním mostem a také řadou lodních linek.

Baška se nachází na ostrově Krk. Je to malebná obec v uzavřené zátoce. Přírodní pláž se pomalu svažuje do moře. Vyhledávaná je nudistická pláž k naturistickému kempu Bunzuluka.

Na severní části ostrova Krk je Njivice, což je moderní turistické centrum s celou řadou oblíbených hotelů a i s kempem. Na plážích se střídají oblázkové zátoky i přírodní kamenité pláže.

Ostrov Rab

Centrem dění na ostrově Rab je městečko Rab. Pobřeží je velmi členité a poskytuje mnoho příležitostí ke koupání. Spojení na ostrov zajišťuje trajekt, cesta trvá asi 10 minut.

Lopar se nachází na severu ostrova Rab. Láká nádhernou dlouhou pláží, která je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Ostrovy Cres a Lošinj

Specialitou ostrova Cres je čistý vzduch díky poloze. Ta je určena vzdáleností ostrova daleko od pevniny navíc uprostřed velmi čisté části Jaderského moře. Na ostrově se také nachází množství různorodé vegetace.

Hlavním střediskem ostrova Cres je stejnojmenná obec ležící na severozápadní straně. Jedná se o poměrně klidné a starobylé městečko. V chráněném zálivu jsou pěkné kamínkové pláže.

Mali a Veli Lošinj již v minulosti byla tato dvě blízká střediska vyhlášenými klimatickými lázněmi. Střediska jsou spojena několikakilometrovou promenádou podél jižního výběžku ostrova.

Mali Lošinj na ostrově Lošinj je hlavní centrum, má vlastní přístav a také nádhernou promenádu. Poblíž jsou dvě zátoky: zátoka Čikat nabízí rozsáhlé zázemí vodních sportů a nebo tenisovými hřišti a zátoka Sunčana s typickými romantickými plážemi u otevřeného moře a porostů piniových hájů.

Veli Lošinj je naopak menším a klidnějším střediskem s řadou památek v barokním a klasicistním stylu. Má také dva historické přístavy a vlastní pláž svědčící o velké tradici tohoto místa.

Ostrov Pag

Ostrov Pag se nachází jihovýchodně od ostrova Rab podél pobřeží Kvarneru. Ostrov je vyhlášený výrobou ovčího pažského sýru, který produkují místní farmáři. Na ostrově se ale také pěstují olivy, vinná réva a další ovoce či zelenina. Typické je středomořské klima. Vyhledávanými středisky jsou města Pag a Novalja. Ostrov spojuje s pevninou Maslenický most nebo řada trajektů.

Město Pag je klidným turistickým i kulturním centrem ostrova. Přímo ve městě je krásná oblázková pláž. Malé pláže lemují skoro celý záliv.

Novalja je hlavním přístavem ostrova a oblíbeným cílem turistů. Ze střediska se jezdí k vyhlášeným plážím s hrubým pískem. Je možné si vybrat mezi vnitroostrovní lagunou nebo plážemi u otevřeného moře zvláště vhodné pro windsurfing a ostatní vodní sporty.

Ostrovy Ugljan a Dugi Otok

Ostrov Ugljan se nachází přímo naproti přístavnímu městu Zadar. Na ostrově jsou klidné kamenité a oblázkové pláže v zátokách. Ostrov je spojen mostem s dalším navazujícím ostrovem Pašman.

Ostrov Dugi Otok má jedinečnou polohu v blízkosti národních parků, kam se také často pořádají výlety. Je to malebný protáhlý ostrov z pevniny přístupný trajektem. Na ostrově je nádherná příroda, křišťálově čisté moře a výborné podmínky pro windsurfing, potápění a jachting.

Zadarská riviéra

Zadarská riviéra je pás pobřeží poblíž přístavního města Zadar. Pláže jsou zasazeny do prostředí lesíků a jsou přírodního skalnatého nebo oblázkového typu. V okolí se pak nacházejí tři národní parky. Oblast je ideální i pro jachting a windsurfing.

Středisko Zaton je malá vesnička asi 16 km severně od Zadaru s uzavřeným ubytovacím komplexem. Hotelový areál Pinija se nachází u střediska Petrčane, což je malá vesnice 12 km na sever od Zadaru. Středisko Borik leží severně od centra města Zadar a nabízí většinou nově zrekonstruované hotely včetně moderního relaxačního centra, bazény, tobogány a s upravenými plážemi.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil