Chorvatsko a jeho čtyři oblasti Jadranu: Střední Dalmácie

27. srpen 2011  MediaShow.cz Pešout  Destinace  2366 zobrazení  980 slov

Chorvatsko láká na Dalmatskou riviéru či Makarskou riviéru. Jižnější oblasti jsou navíc charakteristické vysokým kammeným pohořím stoupajícím vzhůru od hladiny moře.

Střední Dalmácie je v letní sezoně atraktivní oblastí, kam míří tisíce rekreantů trávit svoji dovolenou. Oblíbená jsou městčka s penziony na ostrově Murter, pláže na Dalmatské riviéře a dále jižnější Makarská riviéra nabízí kombinaci bydlení v soukromí s hotelovými komplexy.

Reklama

Ostrov Murter

Ostrov Murter je malý chorvatský ostrov ležící uprostřed Dalmatského pobřeží mezi městy Zadar a Split. Město Murter leží na severu naproti vstupu do národního parku Kornati. Je to ideální oblast pro windsurfing a jachting.

Dalmatská riviéra

Dalmatská riviéra je oblast střední části chorvatského pobřeží. Podnebí je zde již mediaterianské se subtropickými rysy. Velkou výhodu je, že oblast je dostupná po nové dálnici. Kromě koupání a slunění si lze udělat výlet do tří okolních národních parků. V oblasti se nacházejí dalmatská města Zadar, Split, Šibenik a Trogir.

Biograd na Moru je středisko ležící na malém poloostrově asi 30 km jižně od Zadaru. Městečko má charakter přímořských lázní s přístavem. Moře nabízí příjemné koupání na písčito-oblázkových plážích.

Vodice se nachází v malém zálivu asi 15 km od města Šibenik a je obklopeno vinicemi a borovými hájemi. Vyvěrají zde četné prameny pitné vody - podle toho je také pojmenováno. Ideální místo pro zájemce o jachting nebo také výlety lodí. Nedaleko je oblast ostrůvků národního parku Kornati.

Komfortně vybavené hotelové městečko ve vzdálenosti asi 6 km od Šibeniku se jmenuje Solaris. Je v krásné zátoce a kolem jsou borové háje.

Primošten je oblíbené letovisko asi 25 km od Šibeniku obklopené v moři sedmi ostrůvky a z pevniny Dinárským pohořím. Všude je plno borovic a krásných pláží přímo stvořených ke koupání.

Trogir leží na ostrůvku v úžině mezi pobřežím a ostrovem Čiovo. nachází se zde mnoho památek, například pevnost sv. Marka nebo části středověkých hradeb. Turistická střediska Medena a Vranica poskytují široké možnosti pro koupání.

Makarská riviéra

Omiš je městečko s přístavem. Nánosy řeky Cetina vytvořily jedinou písečnou pláž v oblasti. V zátoce Brzet je hotel, dále je zde středisko Ruskamen a nedaleký kaňon. Právě tady se natáčely scény filmy o Vinnetouovi. Je cílem rafťáků.

Další velmi krásné letovisko Brela patří mezi nejoblíbenější střediska Dalmácie. Právě zde začíná Makarská riviéra. Pobřeží je zde s četnými zátokami lemované borovými lesíky a s krásnými oblázkovými plážemi.

Baška Voda byla kdysi malá rybářská osada vzdálena asi 10 km od města Makarska, které je dnes oblíbeným letoviskem. Leží v klidné zátoce pod ochranou pohoří Biokovo. Vyvěrají zde prameny výborné vody. Moře je zde křišťálově čisté, dlouhá pláž je lemována borovými lesy. Proslulé jsou pak zdejší přímořské bary přímo na pláži.

Baško Polje je turistické středisko spíše klidnějšího a komornějšího rázu. Městečko navazuje na středisko Baška Voda, kam se dá dojít za 25 minut pohodlnou chůzí.

Makarska je krásné rekreační středisko uprostřed borových a olivových hájů. Vzniklo u přístavu chráněného dvěma poloostrůvky. Celou oblast chrání před nepříznivými větry pohoří Biokovo. Kolem oblázkové pláže jsou v porostu umístěny hotely a penziony. Čistá voda umožňuje skvělé koupání, zatímco centrum města zábavu v podobě barů a diskoték. Dále zde najdete muzeum mušlí, letní kino nebo barokní kostel.

Tučepi je asi 5 km jižně od Makarské. Moderní a vyhledávané turistické středisko umístěné podél dlouhé široké oblázkové pláže s čistou vodou a lemované promenádou. V okolí pláže jsou mezi porosty borovic a olivovníků hotely a vily. Tučepi je více přírodní a klidnější než samotná Makarska.

Podgora je malé městečko ležící pod horou pohoří Biokovo sv. Jure. Krásné rekreační středisko v zálivu tvořeném dlouhou oblázkovou pláží. Po Makarské další turisticky velmi oblíbené místo.

Brist leží v zátoce Gradac asi 2 km od stejnojmenného města a je jedním z nejjižnějších středisek na Makarské riviéře. Pěstují se zde olivy a vinná réva. Podél moře jsou četné zátoky s plážemi perfektními ke koupání. Ideální pro klidnou dovolenou.

Gradac je umístěn pod masivem pohoří Rilič. Někdejší rybářská osada, která zase vznikla na pozůstatcích římské osady. V obci jsou zachovány zbytky římských staveb. V jižní části obce je oblázková pláž s mírným vstupem do moře, která je považována za jednu z nejhezčích. U další pláže na severu jsou pak hotely a apartmány. Možným cílem výletu jsou blízká sladkovodní krasová Bačinská jezera.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x