Chorvatsko na Jadranu je stále dovolená s krásným mořem

23. leden 2011  MediaShow.cz Pešout  Destinace  3676 zobrazení  731 slov

Chorvatsko je pro Čechy dlouhodobě nejnavštěvovanější zemí pro krásné moře. Jadran s mnoha zálivy a s nesčetným množstvím ostrovů přímo láká k trávení letní dovolené.

Chorvatsko se během uplynulých let vzpamatovalo z válečných útrap a naopak investuje do modernizace turistického ruchu. Země svou polohou u Jaderského moře je přímo ideální k uskutečnění pobytu.

Reklama

Republika s 4,4 miliony obyvateli a hlavním městem Záhřeb má to nejcennější především na pobřeží. To tvoří převážnou část pobřeží východního Jadranu. Táhne se od mysu Savudrija na severu k mysu Oštri na jihu. Pobřežní čára pevniny měří 1777 km, pobřežní čára ostrovů činí 4058 km, tedy celková délka pobřeží včetně ostrovů je 5835 km.

Chorvatské pobřeží Jadranu je mimořádně členité, což přispívá k jeho půvabu a malebnosti. Jen jediná země v Evropě, Norsko, má pobřeží ještě členitější. Tam, kde je pobřeží vápencové, jsou břehy vysoké, strmé, skalnaté a zkrasovělé. V oblastech flyše je pobřeží nízké a písčité. Právě tam jsou nejkrásnější pláže, např. na Makarské riviéře.

Dovolená v Chorvatsku

Chorvatsko 2011 slibuje ještě větší komfort pro turisty, kteří chtějí poznávat přírodu, ale především lenošit u moře. Dovolená Chorvatsko je pro českého turistu synonymum čistého moře, písčitých pláží a zajímavé, místy drsné přírody. I cenově stále pobyt vychází velmi výhodně, takže lze konstatovat: kdo chce si užít moře a sluníčka = Chorvatsko levně.

To je především zřejmé u zájezdů. Ubytování v Chorvatsku je nejen v hotelích a často oblíbených kempech, ale především v soukromí. Chorvatsko apartmány je další synonymum pro pobytovou dovolenou spojenou především s mořem.

Je ale dobré vědět, jak Chorvatsko je od ostatních evropských zemí, co se týče krajiny, odlišné. Tam, kde došlo v dávné minulosti k nejvýraznějšímu poklesu pevniny a k jejímu zatopení mořem, vznikly dlouhé zálivy, jimiž moře vniklo hluboko do pevniny. Země má také dva největší poloostrovy. Jsou jimi Istrie na severu a Pelješac na jihu. Největší zálivy jsou Kvarnerský na severu a Kaštelský ve střední Dalmácii.

Příroda a radovánky u moře

Je jen málo zemí, které mají u svých břehů tolik ostrovů a ostrůvků jako Chorvatsko. Velkých ostrovů je 69, z nichž je trvale obydleno 50. Ostrůvků je 656. Největšími ostrovy jsou Krk a Cres, po nich následuje Brač a čtvrtý Hvar.

Koupání v moři je nejčastější aktivitou chorvatské dovolené. S výjimkou koupališť ve velkých městech na pobřeží, v hlavních přímořských lázních a u několika vybraných luxusních hotelů v přímoří jsou pláže a koupání v Jadranu volně přístupné a bezplatné.

Stále se rozšiřuje nabídka sportu a zábavy na plážích či na moři, od těch levnějších. Problematičtější pro turistu je ale vybírání parkovacíh poplatků u pláže, na které má právo majitel okolních pozemků.

Zlepšující se infrastruktura

Chorvatská silniční síť, a to především přístupové cesty na Jadran, byla po dlouhá léta slabým článkem v rozvoji cestovního ruchu. Proto byl vypracován komplexní plán a v souladu s ním se s největším urychlením postupně budovaly a stále budují nové dálnice, především z chorvatského vnitrozemí na Jadran.

Nejvýznamnější z nich jsou dálnice ze Záhřebu do Rijeky a ze Záhřebu do Splitu, jejíž poslední úseky byly dány do provozu v červnu 2005. V červnu 2007 následoval úsek ze Splitu směrem na jih, tedy Dugopolje - Šestanovac. Nyní se staví úsek Ravča - Ploče, ale v poslední době se rychlé tempo výstavby poněkud zpomalilo.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil