Dánsko jako vstupní brána do Skandinávie je pohodovou zemí

12. srpen 2011  MediaShow.cz Pešout  Destinace  3031 zobrazení  557 slov

Dánsko jako rovinatá země s úhlednými městy a vesnicemi je vhodná k cykloturistice. Písčité pláže u Severního a Baltského moře jsou vhodné k relaxaci a města k poznávání historie.

Dánsko je vstupní branou do Skandinávie. Leží na na Jutském poloostrově a na 443 pojmenovaných ostrovech, z nichž 76 jich je celoročně obývaných. Hlavním městem je Kodaň.

Reklama

Nejdůležitějšími ostrovy jsou Fyn a Sjælland. Dalšími velkými ostrovy jsou Lolland, Falster, Langeland, Møn, Ærø, Als a Bornholm.

Dánsko je země nížin a rovin, průměrná výška dosahuje jen 30 m n. m. Podnebí je oceánské s rostoucími kontinentálními vlivy směrem k Baltskému moři. Léta jsou chladná, zimy pak mírné a deštivé. Časté jsou větry a mlhy.

Turisté musí počítat s tím, že dánská krajina je tvořena vřesovišti a rašeliništi. Lesy zahrnují jen 11 % plochy. Většinou jsou listnaté.

Dánsko se rovněž může pochlubit křídovými útesy, které se tyčí do výšky sta metrů. Na turisty čekají chaloupky a větrné mlýny. V zemi se nachází zábavný park Legoland.

Dánsko je také zemí s písčitých pláží, roviny s bílými kostelíky, přímořskými městečky a upravených vesnic. Je také zemí kvalitní infarstruktury - od nových silnic, dálnic, nových mostů a cyklostezek.

Země má od roku 2007 nové správní členění. Dánsko je rozděleno do pěti regionů: Nordjylland, Midtjylland, Syddanmark, Hovedstaden, Sjælland.

Dánská města

Roskilde patří mezi jedno z nejznámějších dánských měst, které se nachází 30 km západně od Kodaně. Navštívit v něm lze katedrálu, pohřebiště dánských králů a královen. Dále Vikingské muzeum či Roskildský festival.

Odense je asi po Kodani také nejznámější město Dánska. Je úzce spojeno spojeno se jménem spisovatele Hanse Christiana Andersena, neboť současná metropole s 200 tisíci obyvateli je jeho rodištěm.

Návštěvníci města se s odkazem na Andersena budou se spisovatelem setkávat témař na každém kroku. Vše se tady totiž točí kolem jeho jména. Odense si i do dneška uchovalo svoje historické centrum, takže i tím láká turisty k návštěvě.

Arhus sbírá skoro samá nej. Je druhým největším dánským městem s druhým největším přístavem. V historickém a kulturním centru žije na 275 tisíc obyvatel.

Turisticky zajímavý je zejména starý Arhus severně od Store a Lille Torv. Nachází se zde obchody, butiky, kavárny a galerie. množství obchodů, kaváren, butiků a galerií. Atraktivní je svojí atmosférou tzv. Latinská čtvrť.

Alborg je čtvrtým největším městem Dánska se 150 tisíci obyvateli. Město je jedním z nejstarších dánských měst. Jeho historie sahá až do doby kolem roku 1000, kdy bylo vikingskou osadou. Později se stal obchodním městem, pravděpodobně již před rokem 1342.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil