Finsko láká na polární noci a národní parky

10. červenec 2011  MediaShow.cz Pešout  Destinace  4241 zobrazení  330 slov

Finsko je zemí s téměř stovkou tisíc jezer. Skandinávská země je navíc zajímavá čtvrtinou území ležící za polárním kruhem.

Finsko je severská země v severovýchodní Evropě. Břehy jsou obklopeny Baltickým mořem na jihozápadě, Finským zálivem na jihovýchodě a Botnickým zálivem na západě. Země sousedí na východě s Ruskem, na severozápadě se Švédskem a Norskem na severu.

Reklama

Finsko je zemí tisíců jezer a ostrovů. Je rovněž sedmou největší zemí světa, jedna třetina země leží za polárním kruhem. Lesy pokrývají dvě třetiny území. Rostou tu borovice, smrky a břízy. Běžnou faunou jsou losi, hnědí medvědi a vlci.

Podnebí jižního Finska je severské mírné. V severním Finsku a Laponsku převažuje subarktické podnebí charakteristické studenými, někdy krutými zimami a relativně teplými léty.

Čtvrtina finského území leží za polárním kruhem. Lze tak zažít půlnoční slunce. Na severním konci Finska v létě slunce nezapadá po 73 dnů a v zimě nevyjde 51 dnů. V jižním Finsku pak v létě sice slunce zapadá, ale nesetmí se. V době okolo letního slunovratu jsou noci takzvaně bílé. Okolo zimního slunovratu jsou naopak nejkratší dnyo délce asi pět až šest hodin.

Z pohledu turistiky bylo Finsko prakticky celé 20. století nezajímavé, resp. málo vyhledávané a neznámé. To se ale nyní změnilo. Finsko je typickou krajinou klidu a pohody. Snad jen hlavní město Helsinky a Turku se každým rokem stávají místy s větším turistickým ruchem. Cestovatelé míří i do třiceti národních parků.

Finsko je rozděleno na šest oblastí: Jižní Finsko, Západní Finsko, Východní Finsko, Oulu, Laponsko, autonomní oblast souostroví Ålandy.

Mezi známá města kromě Helsinek patří Jyväskylä, Kuopio, Rovaniemi, Savonlinna, Tampere, Turku, Vaasa.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x