Francie je velká země mnoha tváří a historickými památkami

27. květen 2011  MediaShow.cz Pešout  Destinace  3537 zobrazení  1579 slov

Francie jako rozmanitá země nabízíjecí pro turistu od všeho kousek. Moře nebo pohoří kontrastují se zámky na Loiře a hlavním městem Paříží.

Francie je považována za jednu z nejdůležitějších turistických destinací. Má moře, má hory, má řeky, má zámky, má Paříž. Samá nej... Popsat Francii v několika řádcích prakticky nejde, země je to ale velmi atraktivní.

Reklama

Hlavním městem Francie je Paříž (Paris). Je to samostatná kapitola s mnoha památkami. Zbylá část země je pak různorodá a všude jiná. Severní Francie je průmyslová, Normandie a Bretaň u Atlantického oceánu je drsná, údolí Loiry je romantické, jihozápadní Francie s Azurovým pobřežím. Pak Střední Francie a Alpy je hornatá s fascinující krajinou.

Severní Francie

Největším a nejznámějším městem v Champagneském regionu je Remeš (Reims). Nachází se zde majestátní katedrála s tradicí korunovací všech francouzských králů. Vyrábí se tu i šumivá vína. Hlavním městem je Eperney, kde jsou ulice lemovány vinnými sklípy.

Strasbourg je největší francouzský říční přístav nacházející se v oblasti spíše připomínající už Německo. Je to region s pohnutou historií, o který se vždy Francie s Německem přely. Město protínají vodní toky, podél kterých stojí hrázděné domy ze 17. století. Méty (Metz) je rovněž město s mnoha mosty s přezdívkou francouzské Benátky.

Normandie a Bretaň

Rouen je starobylé hlavní město normandského vévodství známé svými hrázděnými domy. Je to rovněž město, kde byla upálena Johanka z Arku.

V tomto regionu najdeme unikátní kláštěr Mont-Saint-Michel. Ten je současně ostrovem spojeným s pevninou sypaným náspem. Mont-Saint-Michel leží na rozhraní Bretaně a Normandie a jeho úzké a křivolaké uličky stoupající vzhůru nabízejí mnoho všech možných suvenýrů. Za pozornost stojí také návštěva samotného kláštera, který nabízí zajímavé výhledy do okolí.

Město v hradbách, to je Saint Malo. Za druhé světové války bylo zcela zničeno. Po válce opětovně postaveno stylem, že domy i opevnění působí opravdu dojmem, jako by tu stály po staletí.

Quimper je kulturním centrem Bretaně proslulé svým hrnčířským zbožím. Quimperem protéká řeka, kterou překlenuje řada pěších mostků. Bretonci jsou v této části země hrdí na svůj jazyk. Najdeme tu jedinou školu, která učí pouze bretonštinu.

Carnac pro Francii znamená to samé jako Stonehenge pro Anglii. Nacházejí se zde menhiry, o kterých nikdo neví, jak a proč se zde nacházejí. Najdeme v oblasti tisíce kamenných mohyl a chodbových hrobů vytesaných z tvrdé žuly a uspořádaných do různých seskupení.

Údolí Loiry

Orleans je město ležící v kraji Centre. Od jeho názvu se v minulosti odvozoval šlechtický titul příslušející mladším synům z královského rodu - titul vévoda orléanský.

O městě Blois a jeho historické kráse hovoří skutečnost, že ve středověku město bývalo hlavním městem Francie. Unikátní jsou křivolaké do kopců stoupající uličky s řadou kaváren či pekáren.

Bourges je historické město na jihu od údolí Loiry. Nachází se zde katedrála, která je zařazena na seznam světového dědictví, jedna z nejpozoruhodnějších ukázek gotické architektury ve Francii.

V oblasti se nacházejí turisty navštěvované zámky: Chambord, Amboise, Chenonceau, Villandry, Azay-le-rideau, Fontevraud, Angers

Střední Francie a Alpy

Dijon je město hlavním městem burgundského regionu. Město se proslavilo ve středověku díky obchodu s kořením z východu. Vznikly zde dvě potravinářské speciality - hořčice a perník. Naopak Beaune je starobylé vinařské městečko obehnané hradbami.

V oblasti se nachází Route des Grands Crus, což turistická trasa podél řeky Cote-d'Or krajem s nejuznávanějšími a nejkvalitnějšími víny.

Vézelay je středověké ulice města s úchvatnou bazilikou na pahorku, která je zpsána mezi památky UNESCO. Je to jedna z nejprestižnějších a původních starodávných vesnic ve Francii.

Lyon je hlavní gastronomické centrum Francie. Kdysi se stal oblastním hlavním městem římské Galie. Město se rozkládá mezi dvěma řekami, mezi nimiž je centrum města. Na kopci za řekou Saône se nachází Starý Lyon, nejnavštěvovanější část.

Beaujolais je vinařská oblast, kde k návštěvě deseti vinic v oblasti postačí jednodenní výlet autem. A Mont Blanc je hlavní světové středisko horolezectví.

Grenoble je jediné velkoměsto v Alpách, cíl turistů i lyžařů. Je to staré město s pestrou a zároveň okouzlující sbírkou fontán, náměstí a parků a zbytků římských opevnění.

Z přírodních krás lze vypíchnout Gorges de'l Ardeche, což je kaňon řeky Ardeche dlouhý až 32 km. Francouzské středohoří Massif Central je nejúžasnější svými ohromnými vyhaslými sopkami, jejichž vrcholy nabízejí pohled do kráterů, které se podobají měsíční krajině. Patří sem i Le Puy-en-velay, což je pozoruhodné město se sopečnými kužely. Většina vrcholů leží v přírodní rezervaci Parc Regional des Volcans d'Auvergne.

Nejvyšší vrchol Regionálního přírodního Sopečného parku je Puy de Sancy se svými 1885 metry. Celkově je Auvergne po Alpách a Pyrenejích nejvýše položenou oblastí Francie.

Jihozápadní Francie

Poiters je starobylé město na skalnatém výběžku. Je to je především městeo s mnoha kostely, které jsou i přes v historii proběhlé potlačení Maurů poznamenány maurskou kulturou hrázděných domů a malebných uliček. La Rochelle je starobylý přístav tohoto města je jedním z nejhezčích na atlantském pobřeží.

Limoges je město vyhlášené výrobou bílého porcelánu, který je zde doslova na každém kroku. Například i fontána je zde vyvedena v porcelánové mozaice. Bordeaux je centrum oblasti, kde se vyrábí jedna z nejlepších vín na světě. Bergerac je středověké město v oblasti hlavní produkce tabáku.

Jeskyně v Lescaux se nacházejí v oblasti vápencových jeskyň, kde žili pravěcí lidé. Rocamadour je středověké město se sochou Černé Madonny nad městem na skále. Conques je městečko s opatstvím, které je zapsáno v UNESCO. Zajímavostí je, že střechy domů v opatství jsou pokryty břidlicí.

Pyreneje je pohoří, které tvoří zároveň přirozenou hranici mezi Španělskem a Francií. V jednom z horských údolí se pak nachází stát Andorra.

Jižní Francie

Azurové pobřeží, to je Francouzská riviéra. Je to jedno z nejelegantnějších a nejluxusnějších rekreačních středisek světa. Menton kromě letovisek pobřeží lemuje řada botanických zahrad. Nice je přímořské letovisko s množstvím parků a fontán. Nachází se zde i Monako, což je nezávislý stát a daňový ráj.

Gourdon je vesnice na kopci s nedalekou soutězkou Gordes du Loup s hučícím vodopádem. Polostrov D'Antibes je jedním z nádherných míst na Azurovém pobřeží. Město se pyšní středověkým centrem s hradbami. St. Tropez je proslulé letovisko na Azurovém pobřeží, které proslavily nejen filmy o četnících. Marseille je nejstarší a největší francouzský přístav.

Provence je země levandulových polí a olivových hájů. Avignon je opevněné město, které bývalo sídlem papežů. Orange je město pyšnící se obdivuhodným římským obloukem a divadlem, které patří mezi největší skvosty římské doby na světě. Lubéron je vápencové pohoří s krajinou plnou levandulových polí, vinic a ovocných sadů. Arles je město s římským amfiteátrem.

Camarque je mokřad typický chovem koní, kde žijí plameňáci a pěstuje se rýže. Gorges du Verdon je jeden z nejhlubších kaňonů světa. Montpellier je starobylé město založené v 10. století. Pont du Gard je nádherný a funkční římský akvadukt. Canal du Midi je kanál, který se v délce 241 km táhne z Toulouse je monumentálním technickým dílem.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x