Jak přežít dlouhé i kratší lety do New Yorku či Paříže
20. únor 2011 MediaShow.cz Pešout Destinace 6467 zobrazení 929 slovRozhodli jste se poprvé využít letadlo a možná se dlouhého letu oobáváte. Přinášíme rady pro bezproblémový pobyt v letadle bez zdravotních komplikací.
Levné letenky umožňují využívat leteckou dopravu stále častějí, a to i do kratších destinací, tedy nejen kvůli zaoceánským letům. Pomineme-li dovolenou zajištěnou nějakou cestovní kanceláří, která objednala i charterový let, třeba do USA či Francie se můžeme podívat sami.
Například přes internet si vybereme vhodný let. Do vyhledávače můžeme zadat letenky New York nebo letenky Paříž - a ihned se nám nabídnou prodejci letenek. Využít však můžeme přímo i portály nabízející letenky a na nich si vybrat konkrétní let.
Pokud naše příprava dopadne dobře a dostaneme se až do letadla, máme vyhráno. Jenže, může se stát, že let protrpíte a zdravotně na tom nebudete zrovna nejlépe. Stačí se však řídit několika radami a cestování zvládnete.
Jídlo a nápoje na palubě letadla
Na palubě letadla cestující obdrží jídlo a teplé i studené nápoje (včetně několika druhů džusů, coca coly, piva, bílého nebo červeného vína, kávy a čaje) na palubě zdarma. Jeho výběr a množství se obvykle odvíjí od denní doby, délky letu resp. vzdálenosti destinace a cestovní třídy. V případě letu do jiného časového pásma se podává občerstvení, které odpovídá denní době v cílovém časovém pásmu.
V případě většiny tradičních síťových leteckých společností si cestující mohou zpříjemnit let četbou některých domácích či zahraničních deníků a časopisů, které jsou zdarma k dispozici na palubě. V případě tzv. nízkonákladových společností jsou jídlo, nápoje, noviny či časopisy k dispozici pouze za poplatek.
U tradičních leteckých společností, obecně platí, že cestující, který přestupuje na návazný let, je odbaven až do cílové destinace, tzn. je vybaven palubní vstupenkou na návazný let a jeho zavazadlo je automaticky přeloženo do daného letadla.
Pokud se léčíte, před letem se poraďte s doktorem
Pokud podstupujete léčbu, trpíte chronickou nemocí nebo jste byli v nedávné době hospitalizováni, doporučujeme poradit se před odletem s ošetřujícím lékařem. Trpíte-li strachem z létání, poraďte se s vaším lékařem, může vám předepsat léky na uklidnění. Před letem se můžete též se svým strachem svěřit palubnímu personálu, který vám bude připraven pomoci.
Před odletem je dobré se dobře a dostatečně vyspat. Pokud letíte na východ, několik dní před letem choďte dříve spát, před odletem na západ se snažte chodit spát co nejpozději. Lehká tělesná námaha před odletem vás osvěží a uvolní a po příletu se budete cítit lépe. Po odbavení je například dobré projít se po terminálu.
Jak zvládnout dlouhý let
V průběhu delšího letu se doporučuje dlouho nesedět ve stejné poloze. Pro povzbuzení krevního oběhu je dobré vstát, projít se po kabině a protáhnout si končetiny. Je vhodné cestovat v pohodlném, volném oblečení nejlépe z přírodních vláken. Pokožku před vysoušením suchým vzduchem v letadle chraňte dobrým zvlhčovačem.
Bolesti v uchu způsobené změnou tlaku je možné se zbavit zacpáním nosu, zavřením úst a polknutím vzduchu nebo jakoby vyfouknutím vzduchu zavřenými ústy. Pomáhá také žvýkačka nebo cucání bonbonů. Jíst je dobré v době, kdy je běžné jíst v cílovém časovém pásmu. Snídaně bohatá na bílkoviny a oběd a večeře bohatá na sacharidy pomohou upravit vaše biologické hodiny. Během letu se nepřejídejte. Pijte hodně vody a omezte pití alkoholu, čaje a kávy. Po přistání tak budete čerstvější.
Trpíte-li nevolností, doporučujeme: nelétat s prázdným žaludkem, před letem a během letu konzumovat lehké jídlo, např. ovoce, zeleninu, salát či sušenky. Nepijte alkohol, kávu ani černý čaj, nekuřte. Před odletem nejezte kořeněná a tučná jídla, ale potraviny bohaté na vitamín B1. Vyberte si sedadlo v uličce a blízko křídel, kde se letadlo nejméně chvěje.
Cestujete-li na dlouhých trasách, k minimalizaci vzniku oběhových potíží doporučujeme: pít dostatek vody, vyhnout se konzumaci alkoholu, kávy či černého čaje, občasné procházky po kabině letadla, provozovat drobné cviky pro podporu oběhu v dolních končetinách. Máte-li potíže s krevním oběhem, používejte během letu kompresní punčochy. Užíváte-li léky, mějte je během letu u sebe.
Reklama