Jak ušetřit na zimní dovolené? Výhodný je pobyt na začátku sezóny

4. listopad 2013  MediaShow.cz Pešout  Destinace  2399 zobrazení  814 slov

Nabídka pobytů na horách od cestovních kanceláří je letos podobná jako vloni. Struktura lyžařských destinací, o které jeví Češi zájem, je zcela stejná.

Lyžování v Alpách je stále více oblíbenější, ilustrační foto. Foto: KarlovyVary.czLyžování v Alpách je stále více oblíbenější, ilustrační foto. Foto: KarlovyVary.cz

Celkově je nejoblíbenější lyžařskou destinací stále Česká republika, kterou v předchozí zimě zvolilo pro zimní pobyt okolo 900 tisíc lyžařů. Dále je to tradičně Rakousko, které navštíví ročně za účelem zimní dovolené cca 310 tisíc Čechů, následované italskými Alpami (okolo 130 tisíc), Slovenskem, Francií, Švýcarskem a Německem.

Reklama

Přes cestovní kanceláře cestují Češi nejvíce na týdenní pobyty od soboty do soboty, jejichž množství se však každým rokem snižuje. Trendem posledních let je zkracování termínu dovolených a tím snížení celkové ceny pobytu. Pro lyžování o prodloužených víkendech (čtvrtek - neděle) volí česká klientela nejčastěji střediska v rakouských Alpách (Kaprun, Hintertux, dále pak Schladming nebo Stubaital) z důvodu dojezdové vzdálenosti autem z Česka.

Oblíbené italské Dolomity

Do nejoblíbenějších italských oblastí Dolomity Superski (Sella Ronda), Val di Fiemme a Livigno si vybírají Češi spíše autobusouvou dopravu od CK. Mezi českou klientelou se v loňské sezóně vyskytli také jednotliví zájemci o speciální zimní pobyty, jako je lyžování na Ukrajině, v Turecku či Bulharsku.

Klienti rádi využívají  termíny tzv. Free Ski - speciální termíny na začátku a na konci sezóny, během kterých některá lyžařská střediska v rámci balíčku nabízí k ubytování v hotelu skipas zdarma. V letošním roce se jedná o termíny do Vánoc a poté od posledního týdne v březnu.

Cenově velmi výhodné pobyty se nabízejí i během celého ledna. Zájemci by neměli váhat ani s objednáním dovolené o vánočních a silvestrovských termínech, které jsou již hodně obsazené, stejně tak jako termíny jarních prázdnin (únor + březen).

Poptávka zatím stejná jako loni

Ke konci října 2013 skončil předprodej zájezdů na hory za zvýhodněných podmínek, nyní se již většinou prodává za katalogové ceny. First minutové slevy do konce října se pohybovaly mezi 7 - 10% a byly doplněné dalšími výhodami v podobě např. dětí zdarma v termínech jarních prázdnin a ve vybraných hotelech, ski servisu zdarma, skipasu v ceně, nízkých záloh na zájezd (500 Kč /os.).

Poptávka je na českém trhu zatím stejná jako v loňské sezóně, cestovní kanceláře očekávají, že se i letos projeví v zimních zájezdech trend vyčkávání s nákupem na poslední chvíli, několik týdnů před odjezdem. I v letošní sezóně se zvyšuje zájem o kvalitní ubytování alespoň v kategorii hotelu 3*, nejlépe s doplňkovými službami, spa a wellness.

Co se týče lyžování na horách v České republice (zejména Krkonoše a Jizerské hory), stávají se čím dál oblíbenější menší střediska, sice s méně náročnými sjezdovkami, ale také s méně lyžaři, rodinnou atmosférou a nižšími cenami.

Ceny českých hotelů a skipasů ve velkých lyžařských oblastech se vyrovnávají s těmi zahraničními a vzhledem k tomu, že alpská střediska nabízí nejen lepší lyžařské podmínky, ale také lepší zázemí pro volnočasové aktivity po skončení lyžování, stává se pro českou klientelu dovolená na horách v zahraničí určitým standardem.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil