Kanada zrušila víza. Českých turistů do dvou let má být dvojnásobek

16. listopad 2013  MediaShow.cz Pešout  Destinace  2902 zobrazení  436 slov

Zrušení vízové povinnosti pro české turisty do Kanady oznámilo Velvyslanectví Kanady. Cestovní kanceláře očekávájí během dvou let zvýšení počtu turistů až na dvojnásobek.

Kanada láká turisty na hory i jezera. Foto: archiv zdeko-puzzle.czKanada láká turisty na hory i jezera. Foto: archiv zdeko-puzzle.cz

Největší komplikací pro cestovní kanceláře a jejich klienty při vstupu do Kanady dosud byly obtížné podmínky při žádosti o vízum. Proces žádání o turistické vízum byl administrativně velmi náročný, po turistech bylo z kanadské strany vyžadováno velké množství dokumentů, např. potvrzení o zaměstnání či potvrzení o čerpání řádné dovolené aj.

Reklama

To mnoho českých turistů odradilo a raději si pro svou cestu zvolili jinou zemi, nejčastěji USA, kde již byla vízová povinnost pro turisty zrušena.

Počet turistů se zvýší

Počet českých turistů cestujících do USA s cestovními kancelářemi se po zrušení vízové povinnosti zvýšil až na dvojnásobek. Naopak po zavedení vízové povinnosti do Kanady v roce 2009 klesl počet turistů cestujících organizovaně na 50 %. Ročně tak po roce 2009 zavítalo do Kanady s cestovními kancelářemi okolo 1 400 českých turistů.

Určitou komplikací bylo také to, že občané ČR potřebovali vízum i pro letecký tranzit přes Kanadu. V případě tranzitu i při zpáteční cestě bylo nutné požádat o tranzitní vízum pro dva vstupy, což cestu opět administrativně zatěžovalo.

Zrušení vízové povinnosti do Kanady cestovní kanceláře vítají a očekávají, že počet českých turistů cestujících s cestovními kancelářemi by se v průběhu dvou let mohl zvýšit až na 2 500 osob.

Co dosud bylo nutné

Pro vstup do Kanady byl do současné doby vyžadován platný cestovní pas s datovou stránkou se strojově čitelnou zónou, vstupní vízum a zpáteční letenka. Podle ministerstva zahraničí musí být doba platnosti českého pasu nejméně šest měsíců ode dne vstupu do Kanady. Jednorázové vstupní vízum činilo pro cestujícího 55 EUR.

Od 14. července 2009 obnovila Kanada vízovou povinnost pro občany ČR. Cestující s českým pasem museli proto před cestou do Kanady požádat o vstupní vízum. Od 21. prosince 2009 vyřizovalo žádosti o víza pro krátkodobý pobyt v Kanadě Velvyslanectví Kanady v Praze. Žádosti o víza bylo možné podávat také na Velvyslanectví Kanady ve Vídni a na každém zastupitelském úřadě Kanady, který má funkční vízové oddělení (v Paříži, Londýně a Římě).


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil