Maďarsko láká především lázněmi i Balatonem

5. červenec 2011  MediaShow.cz Pešout  Destinace  3246 zobrazení  418 slov

Maďarsko je rovinatou zemí ideální pro cykloturistiku. Turisty ale především vábí na minerální prameny a lázeňská městečka.

Maďarsko je vnitrozemský stát, který turisty láká především hlavním městem Budapeští a lázeňstvím. Proslulé je i Balatonem a vínem.

Reklama

Maďarsko získalo svou tvář vlivem jižních kultur, ale i z poznatků z cesty do Evropy a původnímu domovu Maďarů na Uralu. Asi nejtypičtějším znakem jejich nemístního původu je jazyk.

Pohoří na severu a jihu, jinak rovina

Krajina Maďarska je převážně rovinatá, takže ideální pro cykloturistické výlety. Větší hory se nacházejí jenom na severu při hranicích se Slovenskem a na jihu při hranicích s Chorvatskem.

Na severu jsou to Zemplínské vrchy či Tokajské vrchy. Jejich součástí je také Aggtelecký kras, kde je jedna z největších jeskyní v Evropě. Dále Bukové vrchy, Mátra, Börzsöny, Novohradské vrchy a Visegrádsko-Esztergomské vrchy.

U rakouských hranic jsou Sopronsko-Köszegské hory. Na jihu se nachází pohoří Mecsek a Villányi-hegység, což jsou vinařské oblasti.

Balaton a národní parky

Maďarské řeky nejsou kromě Dunaje splavné, mají většinou velmi mírný spád a málo vody. Dalšími většími řekami jsou Tisza a Dráva, jsou součástí povodí Černého moře.

Největšími jezery je Balaton a Neziderské (Fertö), jehož polovina patří Rakousku. Obě jezera jsou mělká.

Maďarsko má také několik národních parků a další chráněná území. Nejvýznačnější jsou Bukový národní park (Bükki Nemzeti Park) kolem Miskolce, Hortobáďský národní park (Hortobágyi Nemzeti Park) v Hortobáďské pusztě , což je největší step v Evropě, Malokumánský národní park (Kiskunsági Nemzeti Park) s pohyblivými pískovými dunami a známou Bugackou pustou.

Maďarské lázně

Maďarsko se z pohledu cestovního ruchu profiluje jako lázeňská země s wellness středisky. Země má mnoho léčivých minerálních pramenů, kterou jsou napájeny bazény

Mezi nejznámější lázeňské lokality patří: Bogács, Bükfürdö, Eger, Gyula, Hajdúszoboszló, Hárkány, Hévíz, Mezökövesd, Sellye, Sikonda, Tapolca, Tiszaújváros, Zalakaros


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil