Nizozemsko je zemí vodních kanálů a městských aglomerací

11. červen 2011  MediaShow.cz Pešout  Destinace  3742 zobrazení  551 slov

Nizozemsko je pro mnohé turisty především Amsterdam. Ovšem severní s jižní částí je rovněž atraktivní a milovníci projížděk na lodi si skutečně užijí.

Nizozemsko, nebo také nazývané jako Holandsko, je zemí v západní Evropě. Nesprávně uváděné Nizozemí je označení historického nízko položeného území v okolí ústí řek Rýn, Šelda a Máza. To odpovídá území dnešních států Nizozemsko, Belgie, Lucembursko, které se hromadně nazývají jako Benelux.

Reklama

Holandsko je sice běžné označení pro celé Nizozemsko, pochází ale od názvu bývalého hrabství Holandsko, které zahrnuje dnešní provincie Severní a Jižní Holandsko.

Nizozemsko patří mezi nejvíce osídlené země na světě. A velmi zajímavé je to, že čtvrtina území se nachází pod úrovní hladiny Severního moře.

Klíčovými turistickými destinacemi jsou hlavní město Amsterdam, sídlo královské rodiny Den Haag a světový přístav Rotterdam. Města nabízejí historické památky a patří mezi turisty nejvyhledávanější.

Za návštěvu stojí i městečka severního Holandska jako Alkmaar nebo Eidam, protože Nizozemsko je proslulé výrobou sýra a právě v těchto městech se vyrábí. Další turistickou atrakcí je Keukenhof, což je květinová Zahrada Evropy.

Tři hlavní nizozemské oblasti

Holandsko si lze rozdělit na tři turistické oblasti. Střední Holandsko je nejlidnatější a velmi urbanizovaná. Je tady mnoho měst, a to včetně těch nejznámějších - Amsterdam, Den Haag a Rotterdam.

Velkou zajímavostí je to, že hlavní město Amsterdam leží na několika ostrovech spojených čtyřmi stovkami mostů. Mnohým tak připomínají italské Benátky. Ovšem sídlem vlády je Den Haag. A Rotterdam je největší námořní přístav na světě.

Za přírodou se musí na sever. Pobřeží severního Holandska je sice drsnější, ale také klidnější než zbytek země. Unikátní je divoká krása pobřeží a ostrovů Severního moře.

Nachází se zde Frísko (Friesland), což je rovinatá a málo osídlená provincie. Chová se zde dobytek a téměř se zde nenacházejí velká města. Naopak je tu mnoho krásných historických vesnic a městeček.

Pro vodní sporty jsou ideální Fríská jezera a idylu dokreslují vřesoviště. Díky mnoha jezerům a romantickým kanálům jsou zde trasy pro obytné lodě. Druhou provincií na severu Holandska je Groningen a Wadenské ostrovy.

Jih Holandska je velmi klidný a turisty opomíjený. Nejznámější jižní provincií je Zeeland. Oblast se odlišuje od ostatních částí země, a to tím, že se sestává z množství malých ostrůvků. Navíc velká část území je pod hladinou moře.

Provincie Limburg naopak leží v podstatě mezi Německem a Belgií. Její historie byla silně ovlivněna děním ve Flandrech. Je v ní vidět i vliv Burgundska. Krajina je zvlněná a na slunečných svazích se pěstuje dokonce vinná réva.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil