Norsko s fjordy a studeným severským mořem láká především rybáře

30. květen 2011  MediaShow.cz Pešout  Destinace  3382 zobrazení  832 slov

Norsko je ideální zemí pro rybaření a poznávání. Úchvatná příroda se severským klimatem stojí za větší poznání.

Norsko je severskou zemí s velkou rozlohou. Žije v ní málo obyvatel (zhruba 4,8 milionu lidí), ale pro cestovatele má mnoho přírodních krás. Hlavním městem je Oslo se zhruba 570 tisíci obyvateli.

Reklama

V Norsku můžeme obdivovat rozlehlé hory, údolí nebo fjordy, které se zařezávají hluboko do pevniny. K nim patří vodopády a jezera, ledovce. Dokonce se tu nachází největší v Evropě. Norsko se pyšní 37 národními parky, jako Park Jotunheimen, Park Rondane nebo rozsáhlá náhorní plošina Hardangervidda. Velkou výhodou země je možnost kdekoli v přírodě volně stanovat.

Do Norska se také často jezdí za rybařením, a to téměř po celý rok. Oblíbenou destinací rybářů je souostroví Lofoty. V zimě se tu pořádají výlety za velrybami a kosatkami.

Norsko není typickou destinací ke koupání, přestože Norské moře nikdy nezamrzá, jeho teplota se v létě pohybuje jen okolo 10 stupňů Celsia, takže ve fjordech se koupou jen otužilí potomci Vikingů. Pokud se chcete vykoupat "za polárním kruhem", chce to navštívit písečné pláže u Flakstadu na Lofotech. Rovněž v jižním Norsku, v okolí Larviku a Kristiansandu a na březích Oslofjordu je koupání nezapomenutelným zážitkem.

Zajímavá místa a města: Bergen, Geirangerfjord, Kristiansand a okolí, Lillehammer, Lofoty, Narvik, Nordkapp, Oslo, region Stavanger, region Tromso, Svalbard, Trondheim

Místa, města a přírodní krásy Norska

Oslo je hlavní město s 590 tisíci obyvateli, nachází se v něm mj. přístav a sídlo královské rodiny ve špičce Oslofjordu.

Alta (Álaheadju) je druhé nejsevernější norské město ve špičce Altafjordu v kraji Finnmark. Na skalních plotnách se nacházejí skalní kresby staré 2500 až 6200 let rytiny jsou zvýrazněny červenou barvou.

Beitostolen je vesnička v kraji Oppland s oblíbeným lyžařským střediskem oblasti Valdres. Kromě sjezdovek je zde 320 km upravovaných běžkařských tratí, koná se tady Světový pohár v běhu na lyžích a biatlonu.

Bergen je hanzovní přístav pro obchod se sušenými treskami, dnes druhé největší město Norska s 250 tisíci obyvateli. Bodo je největší město kraje Nordland s přístavištěm trajektů na Lofoty. Nedaleko od města se nachází Saltstraumen, nejsilnější mořský vír světa.

Vyhlídka Dalsnibba v kraji More og Romsdal nabízí kruhový rozhled, včetně pohledu do fjordu Geiranger. Lyžařské i turistické centrum Geilo se nachází v údolí Hallingdal na železniční trati na poloviční cestě mezi Oslem a Bergenem. Okolní hory jsou vysoké až 1 178 m n.m., v okolí jsou jezera Slattaholen, Vestlefjord a Ustedalsfjord. Lyžuje se od listopadu do dubna.

Gjovik je město na březích největšího norského jezera Mjosa. Hladinu jezera brázdí kolesový parník Skibladner. Gudbransdalen je údolí severně od Lillehammeru je "srdcem" Norska. Měří 160 km a sahá až k pohoří Dovrefjell, protéká jím řeka Lagan.

Hardangervidda je národní park s největší náhorní plošinou v severní Evropě, v nadmořské výšce 1 100 – 1 400 m n.m. Zasahuje do krajů Buskerud, Telemark a Hordaland. Město Honningsvag na jižním pobřeží ostrova Mageroya je považováno za nejsevernější město v Norsku.

Jostedalsbreen je rovněž národní park s největším evropským ledovcem. Leží v kraji Sogn og Fjordane na území obcí Luster, Balestrand, Jolster a Stryn. Stále se zmenšuje a jeho ramena (splazy, jazyky) ustupují. Z 50 splazů jsou nejnavštěvovanější Austerdalsbreen, Boyabreen, Briksdalsbreen, Kjenndalsbreen, Nigardsbreen, Supphellebreen a Tunsbergdalsbreen. Většinou se k nim musí pěšky.

Jotunheimen je horská oblast s největší koncentraci vrcholů v Evropě vyšších než 1 900 m n.m. Je ideální pro horskou turistiku, rafting, ledovcové túry, cyklistiku i horolezectví. Lillehammer je město na jezeře Mjosa, proslavilené zimní olympiádou v roce 1994.

Narvik je nejdůležitější přístav v severním Norsku ležící v Nordlandu na březích Ofotfjordu nedaleko hranice se švédskou provincií Lapland. Dlouhým úzkým údolím Romsdal sevřeným majestátními vrcholy protéká lososí řeka Rauma, pramenící v jezeře Lesjaskogsvatnet. V lokalitě Verma vyhloubila 30 – 40 m hlubokou soutěsku s vodopádem Slettafoss. Řeku doprovází železnice Raumabanen, vedoucí z Dombasu do Andalsnes. Před koncem údolí se vypínají tzv. Romsdalské Alpy, s převislou Trolí stěnou (Trollveggen). Trondheim je čtvrté největší město Norska v ústí řeky Nidelva do Trondheimsfjordu.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil