Španělsko - oblast Katalánsko a Barcelona (II.) - Osmý den: Tarragona
9. duben 2007 Redakce MS Destinace 3382 zobrazení 598 slovCestopis o poznávání jižního Katalánska. Navazuje na první část povídání z Levanty a Valencie. Zaměřil jsem se na město Tortosa s deltou velké španělské řeky Ebro a na její unikátní přírodu s pěstováním rýže. Dále následovala prohlídka dnešního velkého průmyslového a starobylého centra Římanů - Tarragona. Následuje Barcelona.
Po včerejším výletu po deltě Ebro, jsme měli naplánovanou prohlídku historického města Tarragona. S Peňiscolou jsme se už definitivně rozloučili, včera večer jsme se tam už nevraceli a přespali jsme v Tortose.
V plánu ještě máme Barcelonu, protože ji Lenka neviděla a pak se musíme ještě dostat do letoviska Calella, jenž je na Costa Brava. Odtamtuď budeme odjíždět zpět do Česka.
Do zhruba 70 km vzdálené Tarragony cestujeme opět vlakem, protože je to jediný způsob, jak se s jistotou dostat tam, kam chceme. Opět z cenových důvodů volíme pomalejší zastávkový vlak. Aspoň něco uvidíme...
Tarragona nás vítá typickými výškovými cihlovými domy, resp. jejich fasády jsou z červených cihel. Na první pohled je vidět, že je to velké průmyslové město. Je tu rozvinutý petrochemický průmysl. Ale hlavně. Má spoustu historických staveb, mezi kterými vynikají kyklopské hradby.
Město leží u moře, zároveň však na řece Rio Francolí. Novou část Tarragony, kde probíhá běžný každodenní shon vynecháváme a jako správní turisté se soustřeďujeme na prohlídku starého města.
To je ještě celé obklopené římskými městskými hradbami. Podivuhodné je umístění velké katedrály. Ta byla vybudována na nejvyšším místě města. Prý, neví se to jistě, zde dříve stála raně křesťanská bazilika a později vizigótský kostel, který Arabové pozměnili v mešitu.
Dnešní katedrála se začala stavět v polovině 12. století. Původně se uvažovalo, že chrám bude mít pět románských lodí. Stavba však pokračovala velmi pomalu a během let se změnil i stavební sloh. Evropu "zasáhla" gotika a tak se od tohoto plánu upustilo a katedrála má jen tři lodě. Zmatek slohů je vidět i na hlavní fasádě chrámu. Ta má jeden hlavní gotický a dva postranní románské portály, avšak nikdy nebyla pořádně dokončena.
Zašli jsme se podívat i dovnitř katedrály. Zde je velmi pěkný oltářní nástavec od Pera Johana z 15. století. V hlavní apsidě je umístěná náhrobní socha arcibiskupa Juana Aragonského ze 14. století. Okolí katedrály je "poseto" četnými zbytky římských a středověkých staveb. Je tu i novější chrám Plaza de la Front, kde kdysi byla písková závodní dráha římského cirku.
Později jsme se vrátili do nového města, kde je tahákem bulvár Ramblas. Tvoří osu moderní částí města a končí u tzv. balkónu Středozemního moře. Což není nic jiného než vyhlídková terasa nad mořem. Právě tady odpočíváme a necháváme se okouzlit skvělým pohledem na modrou hladinu, která se kdesi za horizontem ztrácí. Taky vidíme další pobřežní terasy nebo římský amfiteátr či přístav.
Na okraji města je pak možné ještě navštívit zachovaný akvadukt, zvaný Čertův most, a římské pohřebiště nekropolis z 3. a 4. století.
Reklama