Španělsko - oblast Katalánsko a Barcelona (IV.) - Závěr: Barcelona, Calella de Mar

9. duben 2007  Redakce MS   Destinace  3151 zobrazení  350 slov

Cestopis o poznávání jižního Katalánska. Navazuje na první část povídání z Levanty a Valencie. Zaměřil jsem se na město Tortosa s deltou velké španělské řeky Ebro a na její unikátní přírodu s pěstováním rýže. Dále následovala prohlídka dnešního velkého průmyslového a starobylého centra Římanů - Tarragona. Následuje Barcelona.

Dál jsme ještě chtěli stihnout se podívat na Olympijský stadión (Olympijské hry 1992), nebo na stadión FC Barcelona Nou Camp či do olympijské vesnice, která je charakteristická dvěma výškovými budovami a velkou třpytivou rybou. Ale vlastně v Barceloně je toho mnohem více, ale nemáme čas. Z Estación odjíždíme vlakem do Calelly.

Reklama

Jedeme jenom po pobřeží, díváme se na moře. Víme, že naše putování po Španělsku končí a že z letoviska přecpaného hotelovými komplexy odjedeme zpět domů. Vlastně se vracím na místo, kde jsem už v roce 1995 byl. Tehdy to byla Pineda, se svými hotely a plážemi. Do Calelly se dalo (a vlastně dá) plynule projít po pěším bulváru nebo po promenádě u pláží.

Tehdy jsem byl i v Barceloně a byl jsem jí okouzlen. Nezůstalo však jen u ní, ale viděl jsem i něco, co bylo úchvatné - benediktýnský klášter Montserrat ve výšce 720 m.n.mořem. Fascinující je především krajina. Všude červené, holé a vyprahlé pohoří.

Většina z nás touží poznat Ameriku. Myslíme si, že jenom tam je divoká příroda a neuvěřitelně prostoru. Nemusíme jezdit tak daleko. Jenom Španělsko nabízí kilometry volnosti amerického Západu, červené skaliské hory jako Grand Canyon v Coloradu, bažiny stvořené pro krokodýly jako na Floridě, rýžová pole jako ve Vietnamu či Číně, venkov připomínající Afriku. Možná to ani nevíte, ale Evropa má i svou poušť. Ta je právě ve Španělsku, ve východní Andalusii - poušť Tabernasu s opuštěnými "městy duchů" filmových westernů, s jedovatými hady a škorpióny.

Cestopis byl psán 19. dubna 2002

Cestoval jsem autobusem a vlakem v termínu od 31. srpna do 9. září 2001.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil