Tohle je černá listina nebezpečných leteckých společností. Nesmí létat do EU
7. prosinec 2013 MediaShow.cz Pešout Destinace 2911 zobrazení 771 slovVybrat si bezpečnou leteckou společnost mimo Evropskou unii není snadné. Proto vznikl seznam aerolinek, které jsou na black listě. Tento seznam byl k 7. prosinci 2013 aktualizován.
Černá listina leteckých přepravců obsahuje letecké společnosti, které nesplňují bezpečnostní standarty zemí EU a hrozí u nich zvýšené nebezpečí havárie. Z bezpečnostních důvodů se tak na ně vztahuje zákaz provozování letecké dopravy nebo provozní omezení v Evropské unii, avšak kdekoliv jinde ve světě se s nimi mohou cestující setkat.
Poprvé byla tato Černá listina (Black list) zveřejněna v březnu roku 2006 a současná verze je již 22. aktualizací. Ve srovnání s předchozí verzí seznamu z července 2013 byly provedeny významné změny.
Evropská komise na základě bezpečnostních informací z různých zdrojů a slyšení za účasti nepálských úřadů pro letectví rozhodla o zařazení všech nepálských leteckých společností na seznam EU pro leteckou bezpečnost. Další změny v seznamu byly nutné také kvůli tomu, že některé společnosti přestaly existovat a některé naopak vznikly ve státech, pro které platí zákaz ze strany EU.
Rozhodnutí Komise je založeno na jednomyslném stanovisku Výboru EU pro leteckou bezpečnost, který zasedal ve dnech 19. až 21. listopadu 2013. Členy Výboru EU pro leteckou bezpečnost jsou odborníci na bezpečnost letectví z Komise, z každého z 28 členských států EU, dále z Norska, Islandu, Švýcarska a z Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). K rozhodnutí Komise vydal kladné stanovisko také Evropský parlament a Rada ministrů. Nový seznam nahradí seznam z července 2013 a zasíláme ho v příloze.
Dne 3. prosince 2013 zveřejnila Komise rovněž prováděcí nařízení o vytvoření seznamu. Z nařízení vyplývá, že v případě, že si cestující zakoupí letenku u prodejce či cestovní kanceláře na území EU a letecký přepravce je přiřazen na tuto Černou listinu, jsou prodejce letenky či CK povinni nabídnout cestujícímu možnost proplacení letenky nebo přesměrování zdarma na jiný let v případě, že se cestující rozhodl necestovat původně objednaným letem. Každý prodejce letenek či cestovní kancelář v EU, tedy i v České republice, musí mít tuto Černou listinu k dispozici, např. vystavenou na viditelném místě v provozovně k nahlédnutí zákazníkům, či zveřejněnou na webových stránkách.
Aktualizovaný seznam EU pro leteckou bezpečnost obsahuje všechny letecké společnosti, které získaly osvědčení ve 21 státech, jež byly shledány jako problematické.
Seznam zemí
Jedná se celkem o 297 leteckých společností, jež mají zakázán vstup do vzdušného prostoru EU.
Na seznamu jsou uvedeny tyto země: Afghánistán, Angola, Benin, Konžská republika, Demokratická republika Kongo, Džibutsko, Rovníková Guinea, Eritrea, Gabon (s výjimkou 3 dopravců, kteří provozují leteckou dopravu s určitými omezeními a za určitých podmínek), Indonésie (s výjimkou 5 dopravců), Kazachstán (s výjimkou jednoho dopravce, který provozuje leteckou dopravu s určitými omezeními a za určitých podmínek), Kyrgyzstán, Libérie, Mosambik, Nepál, Filipíny (s výjimkou jedné společnosti), Sierra Leone, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Súdán, Svazijsko, Zambie a dále 2 jednotlivé letecké společnosti – Blue Wing Airlines ze Surinamu a Meridian Airways z Ghany.
Kromě toho je na seznam zařazeno dalších 10 leteckých společností, které podléhají provozním omezením, což v praxi znamená, že v EU smějí provozovat lety za přísných podmínek.
Jedná se o společnosti Air Astana z Kazachstánu, Afrijet, Gabon Airlines a SN2AG z Gabonu, Air Koryo z Korejské lidově demokratické republiky, Airlift International z Ghany, Air Service Comores z Komor, Iran Air z Íránu, TAAG Angolan Airlines z Angoly a Air Madagascar z Madagaskaru.
Reklama