Turisté se vrací z Egypta, tamní politická situace se zhoršuje. Ministerstvo cesty nedoporučuje

19. srpen 2013  MediaShow.cz Pešout  Destinace  3496 zobrazení  728 slov

Cestovní kanceláře z bezpečnostních důvodů repatriují klienty z Egypta. Nyní se v egyptských letoviscích nachází stále více jak 2 000 českých turistů. Poslední klienti cestovních kanceláří by se měli vrátit domů v pondělí 26. srpna 2013.

V návaznosti na páteční doporučení ministertsva zahraničí k cestám do Egypta cestovní kanceláře začaly postupně dopravovat své klienty zpět do České republiky z preventivních důvodů. Většina se jich navrátila již během víkendu. Dalších zhruba dvoutisícovka v Egyptě stále zůstává a domů se vrátí v průběhu tohoto týdne. Poslední klienti by se měli vrátit v pondělí 26. srpna 2013.

Reklama

"Cestovní kanceláře se chovají zodpovědně a z preventivních důvodů dopravují české turisty zpět. Možnosti odletět z egyptských letovisek co nejdříve z důvodu obav o bezpečnost turistů, využilo jen minimum lidí. Většina chtěla zůstat v resortech a dokončit svůj pobyt, neboť situace v turistických letoviscích je podle informací od delegátů a partnerských agentur stále klidná a pobyty zde probíhají jako obvykle," konstatovala Kateřina Petříčková, tajemník Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Většina klientů dokončí svou dovolenou v řádném termínu, nicméně odhadem 10 % zákazníků se dovolená zkrátí. Podle zákona č. 159/1999 Sb. se cestovní kancelář může zprostit odpovědnosti za škodu, prokáže-li, že ke zrušení zájezdu došlo v důsledku neodvratitelné události, které nemohla zabránit ani při vynaložení veškerého úsilí, které lze na ni rozumně požadovat, tedy z důvodu vyšší moci.

Návrat turistů z Egypta doporučilo ministerstvo

Ministerstvo zahraničních věcí ČR v pátek (16.8.2013) sdělilo, že v souvislosti se zhoršováním bezpečnostní situace na celém území Egypta a vzhledem k nepředvídatelnému dalšímu vývoji doporučuje českým občanům do Egypta v současné době necestovat. Toto doporučení se týká i turistických resortů u Rudého moře, tj. Marsa Alam, Hurghady,Šarm aš-Šajchu, Dahabu, Nuweiby a Taby. Turisté, kteří v těchto resortech v současné době pobývají, by měli zůstat uvnitř hotelových areálů a do odletu z Egypta z nich nevycházet.

"Cestovní kanceláře odlety od soboty 17.8. zrušily a dále budou postupovat podle aktuální situace v Egyptě a stanoviska MZV ČR. Nyní řeší celou situaci s leteckou společností Travel Service a egyptskými ubytovateli. CK se pokouší klienty, kteří ještě neodletěli na dovolenou do Egypta, přesunout do jiných destinací," sdělila Kateřina Petříčková z AČCKA. "Nabídka je ovšem velmi omezená, mnoho kapacit je vyprodaných, některé CK dokonce navyšovaly v jiných destinacích ubytovací kapacity."

Největší zájem o náhradní dovolenou je u zájezdů do Řecka, Turecka, Tuniska a Bulharska. Zákazníků, kteří si z alternativní nabídky pobytů nevybrali a požadovali vrácení peněz za nerealizovaný zájezd, je naprosté minimum, řádově desítky.

Prohlášení AČCKA

Egypt je pro svou historii, jedinečné kulturní památky a především pro své geografické umístění ideální zemí vhodnou pro strávení dovolené v průběhu celého roku. Svým stálým klimatem v létě i zimě, písčitými plážemi a korálovými útesy představuje nenahraditelnou turistickou destinaci.

Jsme si vědomi velmi složité situace, která v Egyptě nastala. Po celou dobu vývoje politických událostí v Egyptě jsme neustále v kontaktu s MZV ČR a informujeme cestovní kanceláře. Nyní se však situace vyostřuje a je nutné ochránit turisty za každou cenu. Byznys cestovních kanceláří se dostává do pozadí, jde hlavně o bezpečnost lidí. Z tohoto důvodu jsou turisté z Egypta repatriováni a další turisté zatím do egyptských letovisek neodletí. Všem, kteří se těší na dovolenou, je cestovními kancelářemi nabídnuta jiná destinace nebo překnihování na pozdější termíny.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x