Benátky (Venezia) jsou romantickým městem s gondolami

25. květen 2011  MediaShow.cz Pešout  Města  4094 zobrazení  520 slov

Severoitalské město Benátky (Venezia) je na předním místě mezi celosvětově navštěvovanými městy. Renesanční arcjitektura a vodní kanály s gondolami přímo přitahují romantiky.

Benátky (italsky Venezia) je známé a turisticky atraktivní město v severní Itálii. Zajímavé je především tím, že je na ostrově a jeho historické jádro se nachází na mělké laguně, novější části města pak byly vybudovány na rozsáhlém břehu. Ve dnech zvaných "aqua alta", což v řekladu znemá něco jako vysoká voda se zde zvýší hladina moře až o 90 cm.

Reklama

Město patří k nejnavštěvovanějším italským destinacím, proto žije především z turistického ruchu. Ročne se zavítá až 12 milionu turistů z celého světa. Benátky jsou rovněž od roku 1987 zapsány v UNESCO.

Z celosvětově proslulých kulturních akcí se v Benátkách koná mezinárodní filmový festival a důležitou roli hraje i Biennale di Venezia, což je prestižní přehlídka současného výtvarného umění pořádaná v každém lichém roce.

Památky

Benátky jsou především skvostná architektura, vodní kanály a kamenné mosty. Velmi zajímé je to, že asi 15 tisíc domů stojí na dubových kůlech zaražených do moře.

Dopravní tepnou je Canal Grande, 4 km dlouhý a asi 70 m široký kanál, který prochází přímo středem města. Spojuje hlavní nádraží a přístav s historickým náměstím svatého Marka a centrem města.

Jeden z nejznámějších mostů je Ponte di Rialto, který jako jeden ze tří spojuje obě části města rozdělené kanálem. Mramorový oblouk 48 m dlouhý doplňují dvě řady obchodů. Ve městě zajišťují dopravu motorové lodě, které brázdí kanály, pro turisty jsou k dispozici klasické gondoly.

Hojně navštěvovaný je kostel sv. Marka a Dóžecí palác. Dále k vidění jsou především renesanční stavby, jako knihovna Sansovino a kostel San Giorgio Maggiore. Nachází se zde i barokní kostel Santa Maria della Salute.

V Benátkách je i slavná Galleria dell'Accademia. Ta disponuje největší sbírkou benátského umění vůbec. Moderního umění je zase v galerii Peggy Guggenheim.

Gondoly

Benátky jsou především gondoly. Ty jsou pro město typické a jsou skvělou turistickou atrakcí. jsou tgo lodě, které mají štíhlý trup s plochým dnem. Proto jsou skvěle přizpůsobeny pro plavbu úzkými a mělkými kanály. Gondola je směrem k přídi mírně zahnutá doleva, což zabraňuje tomu, aby se točila pořád dokola.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil