Berlín láká turisty na novou vládní čtvrť přímo v centru

18. červen 2011  MediaShow.cz Pešout  Města  4074 zobrazení  391 slov

Berlín se po sjednocení stal opět hlavním městem Německa a během uplynulých let se postavila zbrusu nová vládní čtvrť. Ta i přes svoji modernu by neměla uniknout turistům.

Berlín je městem a zároveň i spolkovou zemí Spolkové republiky Německo. Metropole se po pádu Berlínské zdi opět spojila do jednoho města, když se Německo sjednotilo. Počtem obyvatel (3,4 mil.) a rozlohou patří k největším evropským městům.

Reklama

Během patnácti let Berlín prošel rozmachem a z města, které bylo po 2. světové válce vybombardováno a poté rozděleno na Západní Berlín (West Berlin) a východoněmecký Berlín, se stala moderní metropole. V současnosti prakticky není poznat, kudy vedla Berlínská zeď. I šedivá komun istická část Berlína se postupně oblékla do moderního kabátu.

Turisticky je Berlín zajímavý. Mezi nejznámější pamětihodnosti patří Spolkový sněm (Bundestag/Reichstag), Hackesche Höfe, Gerndarmenmarkt, Checkpoint Charlie, Oberbaumbrücke, Palác Charlottenburg, Olympiastadion, televizní věž, Musejní ostrov (Museumsinsel), Holocaust Mahnmal, Postupimské náměstí (Potsdamer Platz), Nikolaiviertel, Braniborská brána, Berliner Dom a Lustgarten, Vítězný sloup, ulice Pod Lipami (Unter den Linden), Alexandrovo náměstí (Alexanderplatz).

Centrum Berlína skýtá zajímavosti jako je Braniborská brána a televizní věž na Alexandrově náměstí, což je 368 m vysoká vyhlídková věž s otáčivou restaurací. Hlavní tepnou je ulice Pod Lipami, na které se nacházejí luxusní obchody a hotely. Nově vybudované Postupimské náměstí je charakteristické výškovými budovami.

Říšský sněm a nově vzniklá čtvrť Regierungsviertel je souborem vládních budov. Nachází se zde i sídlo spolkového kancléře. Velká bílá budova je součástí Band des Bundes (Spolový svaz), který propojuje devět nových budov, a to v kontrastu s historickou budovou říšského sněmu.

Jedním z nejoblíbenějších výchozích míst turistů a lidí udávajících nový styl jsou nákladně zrestaurované Hackesche Höfe. Propletenec osmi dvorů představuje největší obytný a řemeslnický dvůr Německa.

Tento komplex budov, který vznikl na přelomu století, sloužil - tak jako jiné berlínské zadní dvory - jako kancelář, centrum řemesel a průmyslu (především první dvory) a obydlí.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x