Brusel má jedno z nejkrásnějších náměstí na světě

10. únor 2011  MediaShow.cz Pešout  Města  4221 zobrazení  588 slov

Brusel je hlavním městem Belgie i samotné Evropské unie. Turistům kromě administrativní čtvrti nabízí klasická lákadla jako Atomium či procházky v ulicích s netypickými domy.

Brusel je hlavní a zároveň největší město Belgie. Dále i centrem francouzské a vlámské komunity, provincií Brabant a autonomní oblastí Bruxelles. Sídlí zde významné instituce Evropské unie, NATO a Euratom.

Reklama

Město leží ve středu Belgie na široké rovině. Má pouze 145 tisíc obyvatel, ale celá aglomerace – Bruselský region - čítá přes milion obyvatel. Je tvořen devatenácti obcemi. Stejně jako všechny obce Bruselského regionu je i Brusel dvojjazyčný, úředními jazyky jsou tedy francouzština a nizozemština.

Památky - Atomium i Waterloo

Náměstí Grand-Place je historické centrum a pýcha Bruselu, často se považuje za jedno z nejkrásnějších náměstí na světě. Obklopují ho domy cechů, korporace a také hlavní dominanta městská radnice s vysokou věží Hotel de Ville.

Někteří obyvatelé města tvrdí, že toto místo je pouze pro turisty. Ve skutečnosti je zde však tolik cizinců jako místních obyvatel, což dělá z náměstí opravdu živé místo s rušnou atmosférou. Náměstí Grand-Place je také opravdové architektonické veledílo, ve kterém se mísí gotika, renesance a baroko. Skvostné náměstí Grand-Place je od roku 1998 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Nedaleko náměstí Grand-Place se nachází světoznámá bruselská fontána s čurajícím chlapečkem - Manneken-Pis. Soška je 61 centimetrů vysoká, vyrobená již v roce 1619 z bronzu. Má symbolizovat bruselský vzdor k nepřátelskému světu. Působivou sošku nalezne turista v bruselských obchodech se suvenýry téměř nesčetněkrát a to v jakékoliv podobě – od kropicí konve až po zátky do lahví.

Katedrála sv. Michala je impozantní gotická budova, která dominuje starému městu. Pro turisty, kteří vstoupí do katedrály, může být uchvacující jemné světlo linoucí se z překrásných skleněných oken. Některá okna jsou vyzdobena obrazy panovníků, například je zde Ludvík II. i s manželkou či Karel V. s manželkou Isabelou Portugalskou. Nedávno katedrála prošla velkou rekonstrukcí.

K jednomu z charakteristických znaků Bruselu bezesporu patří grandiózní model Atomium, který se nachází v parku Expositions, kde byla v roce 1958 pořádána Světová výstava. Je to obrovský model molekuly železa, složený z devíti koulí. Výtah, který patří k nejrychlejším v Evropě (5 pater za sekundu), jezdí až na samotný vrchol Atomia, kde se nachází restaurace a pokochat se zde dá překrásným výhledem na město. V přízemí je výstava s vědeckou tématikou.

Turisté, kteří jsou milovníci historie, by si měli určitě udělat výlet na místo připomínající poslední Napoleonovu bitvu. Dnes je zde k vidění mírumilovná a klidná krajina. Onu bitvu zde tedy připomíná pouze monument Butte du Lion. Waterloo leží pouhých 18 km od Bruselu.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil