Budva - to nejlepší z Černé Hory
26. srpen 2007 Redakce MS Města 3227 zobrazení 679 slovV Černé Hoře, která ještě nedávno patřila k Srbsku je mnoho přímořských letovisek. Žádné z nich však není jako Budva. Pro místní je toto místo v žebříčku na prvním místě...
Nemůžeme očekávat žádné zázraky, ale z toho co Černá Hora nabízí je Budva nejzajímavější...
Budva je černohorské město na jihu země, na břehu Jaderského moře.
Město má asi 10 000 obyvatel. Je centrem celé Budvanské riviéry; jedné z nejvýznamnějších turistických oblastí v celé Černé Hoře. Jádro města je dochované ve své historické podobě a je obehnané hradbami. Jeho dějiny jsou staré až 2 500 let.
Budva není pochopitelně jedinou přímořskou destinací na pobřeží. Nedaleko, se nachází Petrovac na moru, dále asi 40 minut jízdy od Budvy je Čanj. O dalších pár minut dále je Sutomore a za ním Bar.
V Černé Hoře se platí eurem a ceny jsou podobné jako v Česku.
Původní osada byla založena ve 4. století před naším letopočtem Ilyry. Záhy město ovládli Řekové, které později nahradili Římané. V současnosti toto město charakterizují spíš nově zrekonstruované hotely, díky nimž se Budva stala nejnavštěvovanějším turistickým střediskem Černé Hory.
Budvanská riviéra zahrnuje 25 km pláží, které jsou schopny pojmout až 400 000 lidí. Vše je tu také o něco dražší než v horách.
Celou délku pláží a přístavu města opisuje široká promenáda, kde to žije 24 hodin denně. Jsou tu bary, restaurace, pizzerie, stánky se zmrzlinou a hlavně se suvenýry. Takovými suvenýry, jaké jsou ale k dostání v jakémkoliv středomořském letovisku – pohledy, ručníky, boty, trička, náramky, náhrdelníky, výrobky z mušlí, hračky, šátky, plavky...
Pláže jsou naplněné do posledního místa, za lehátko se platí 1 – 2 €, ale jinam se téměř lehnout nedá, protože všude jsou lehátka.
Příjemným odpočinutím od ruchu turistického centra je "stari grad" na konci promenády. Je to historické jádro staré Budvy obehnané kamennými hradbami s kamennými domy. Z větší části sousedí přímo s mořem. Klikaté, úzké uličky svedou návštěvníky na prostranství s kostely a zahradní restaurací. Jižní části vévodí citadela, okolo níž je i krásná vyhlídka na moře. Toto staré město má moc zajímavou atmosféru, snad každý si tu něco najde. Jsou tu restaurace a obchody se šperky a oblečením, fotografy by mohly zaujmout hry světla v úzkých uličkách, znalce přírody zase divoké kočky nebo kapary planě rostoucí na římsách domů a v puklinách.
Nedaleko od promenády se dostanete do centra dění normálního města. Zde už jsou ceny zase v normálních relacích a při procházení města se můžete dívat na hory, které jsou v Černé Hoře opravdu všude...
Nepříjemným rysem tohoto velkého města je neochota řidičů zastavit chodci, když přechází ulici. Známe to i z Čech, ale tady jde skoro o život. Nejen že vám nikdo nezastaví, když stojíte na krajnici a chystáte se přeběhnout na druhou stranu silnice, ale klidně kolem vás prosviští, i když jdete po přechodu. Ale pozor! Černohorci nepouštějí ani chodce, kteří mají na přechodu zelenou!
My jsme zvyklí, že pokud má auto odbočující na křižovatce vpravo nebo vlevo zelenou, a tam je přechod, kde mají lidé také zelenou, auto je nechá přejít. Tady to ale tak nefunguje, takže raději nespoléhejte na nějakou přednost, je to nebezpečné. Jedinou jistotou pro chodce v černohorském městě je prázdná silnice!
Reklama