Bukurešť překvapí obrovským parlamentem a zanedbaností

12. červen 2011  MediaShow.cz Pešout  Města  6990 zobrazení  630 slov

Bukurešť (Bucureşti) je hlavní město Rumunska a turisté by se měli obrnit na všudepřítomná úskalí. Podle různých statistik je to nejošklivější evropská metropole.

Bukurešť (rumunsky Bucureşti) je hlavní a zároveň největší město Rumunska. Metropolí protéká řeka Dâmboviţa a žije v ní přes 2 miliony obyvatel.

Reklama

Bukurešť není příliš turisticky atraktivní město. Ti, co míří do Rumunska za exotickým poznáváním - což jsou asi spíše dobrodruzi - by měli vědět, že město je ošklivé a špinavé, utápějící se ve smogu.

Nemělo by je překvapit to, že běžný život v rumunském hlavním městě - které je přitom v zemi nejbohatším regionem - se sestává z hromady odpadků na hlavní třídě, přerušování dodávek teplé vody nebo dokonce neexistující kanalizace a vodovodu. V některých částech Bukurešti žijí lidé skoro jako ve středověku.

Obyvatelstvo bývá pro Středoevropana rovněž šokem. Žijí zde kromě domácích Rumunů a Romů i Turci, Afričané, Pákistánci. Turista by si měl dát pozor i na toulavé psy a mnoho žebrajících lidí.

Městská hromadná doprava v Bukurešti se sestává z tramvají a autobusů, které jsou ale dávno za zenitem životnosti. A metra, které má několik tras, ovšem systém cestování není tak jednoduchý jako v Praze.

Přesto jsou tu k vidění i zajímavé stavby. Město se snaží vzchopit a stále více se začínají stavět i moderní prosklené výškové domy.

Určitě ale neplatí to, co se o Bukurešti říká - opravdu město není Paříží východu. Metropole přecpaná lidmi byla zbavena krásy v době tuhého komunismu v pododobě Ceausescovy vlády. Historické centrum bylo z velké části zničeno.

Ulice jsou mnohdy tak strašidelné, že se v nich bojíte. Domy jsou zanedbané, nevzhledné, neopravené a šedivé. Velké množství paneláků a starých továren jen dokreslují marasmus města. V Bukurešti jsou ale i široké bulváry, po kterých jezdí stará auta a autobusy. Nejznámější ulicí je například bulvár Unurii.

Megalomanský Parlament

Jednou z nejdůležitějších turistických památek je budova Parlamentu, která je součástí projektu Centru Civic. Nejlépe si budovu lze prohlédnout z ulice Piata Unirii. Je zajímavá především svojí velikostí, po Pentagonu je druhým největším domem na světě.

Parlament je 84 metrů vysoký, pod zemí je ještě 8 pater. Na jeho výstavbu se spotřebovalo milion kubíků mramoru a 700 tisíc tun oceli. Na výzdobu interiéru bylo použito přes 900 tisíc kubíků dřeva. Odhaduje se, že v dnešní době by výstavba podobného paláce stála 4 miliardy euro, zhruba 100 miliard korun.

Budova se začala stavět v roce 1984 a měla plnit několik funkcí. Měla sloužit jako rezidence diktátora Ceaucesca. Také se měla stát sídlem ministerstev a komunistické strany.

Dnes je především sídlem rumunského parlamentu. V dalších částech se nachází Národní muzeum moderního umění.

Velkou pozoruhodností je Muzeum vesnice, kde se nachází sbírka lidových staveb z celého Rumunska. Leží na sever od centra. Přibližně na polovině cesty se nachází Národní historické muzeum, které zachycuje dějiny Rumunska od prehistorických dob do 20. let minulého století. Je to asi nejlepší muzeum v zemi.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 2.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x